Leon zadebiutował! Polscy siatkarze rozgromili Holandię

Polscy siatkarze wygrali z Holandią 3:0 (oraz w dodatkowym czwartym secie) w rozegranym w Opolu meczu towarzyskim. Wydarzeniem tej konfrontacji był debiut Wilfredo Leona w reprezentacji Polski. W niedzielę obie ekipy zmierzą się po raz drugi.

Spotkania z Holendrami są elementem przygotowań biało-czerwonych do turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020, który w dniach 9–11 sierpnia zostanie rozegrany w Gdańsku.

W premierowej partii gra reprezentacji nieco falowała. Wpływ na postawę podopiecznych Vitala Heynena miały z pewnością ciężkie treningi na zgrupowaniu w Zakopanem. Biało-czerwoni zaczęli budować przewagę przed drugą przerwą techniczną (16:14), potem jeszcze powiększyli przewagę (18:14, 22:16) i pewnie wygrali 25:20. Leon zakończył tę część meczu skutecznym atakiem.

Druga odsłona również toczyła się przy przewadze Polaków. Właściwy rytm złapał Leon, który popisał się asem serwisowym (5:1), ale też zaprezentował kilka skutecznych ataków (10:6, 12:7). Biało-czerwoni mając wyraźną zaliczkę (16:12, 20:14), kontrolowali sytuację w końcówce. Pomyłka rywali w polu zagrywki ustaliła wynik seta na 25:19.

Przed trzecim setem trener Vital Heynen wymienił praktycznie cały skład biało-czerwonych. Początek tej odsłony to słabszy fragment w grze biało-czerwonych (8:11). Później jednak, po serii dobrych zagrywek Bartosza Kwolka Polacy odrobili straty (13:12), po nim w polu serwisowym błysnął jeszcze Dawid Konarski (18:15). Mateusz Bieniek wywalczył pierwszą piłkę meczową (24:21), a Bartosz Bednorz skutecznym atakiem zakończył trzecią partię (25:22).

Trenerzy obu ekip umówili się, że w przypadku zwycięstwa 3:0, zostanie rozegrany dodatkowy, czwarty set. W nim Polacy odskoczyli rywalom po pierwszej przerwie technicznej (12:7), potem powiększali dystans (17:12, 21:14), a ostatni punkt, podobnie jak w poprzednim secie, zdobył Bednorz (25:21).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (9), Bartosz Bednorz (9) – Polska; Nimir Abdel-Aziz (15), Maarten Van Gardener (10) – Holandia.

Wydarzeniem meczu był debiut Wilfredo Leona w biało-czerwonych barwach. Pochodzący z Kuby przyjmujący otrzymał w lipcu 2015 roku polskie obywatelstwo. 24 lipca 2019 roku minął okres dwuletniej karencji liczony od momentu złożenia dokumentów do FIVB i od tego momentu Leon może grać w reprezentacji Polski. W debiucie pojawił się w wyjściowym składzie i zagrał w dwóch pierwszych setach. Zdobył 9 punktów – 8 w ataku (73% skuteczności) + 1 zagrywką.

Z szesnastki, którą trener Heynen zabrał do Opola, na parkiecie nie pojawili się Michał Kubiak i Artur Szalpuk. W niedzielę w Opolu zostanie rozegrane drugie spotkanie Polska – Holandia. W przyszłym tygodniu (1–3 sierpnia) biało-czerwoni zagrają w Memoriale Wagnera w Krakowie. Będzie to dla nich ostatni test przed najważniejszą imprezą sezonu – turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020.

Polska – Holandia 3:0 (25:20, 25:19, 25:22); dodatkowy set – 25:21.

Polska: Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Maciej Muzaj, Aleksander Śliwka – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Bartosz Bednorz, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek. Trener: Vital Heynen.

Holandia: Maarten van Gardener, Thijs ter Horst, Luuc van der Ent, Fabian Plak, Nimir Abdelaziz, Gijs van Solkema – Just Dronkers (libero) oraz Wessel Keemink, Gijs Jorna. Trener: Roberto Piazza.

Relacja zakończona

Polska – Holandia 3:0 (25:20, 25:19, 25:22); dodatkowy set – 25:21. Bartosz Bednorz atakiem po bloku zakończył dodatkową odsłonę.

Polska – Holandia 3:0, 24:19 Piłka setowa dla Polski.

Polska – Holandia 3:0, 23:16 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Holandia 3:0, 21:14 Skuteczny atak Bartosza Kwolka.

Polska – Holandia 3:0, 19:13 Nimir Abdel-Aziz zatrzymany blokiem. Trener Roberto Piazza poprosił o czas.

Polska – Holandia 3:0, 17:12 Efektowny blok Polaków.

Polska – Holandia 3:0, 16:11 Pięć oczek zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

Polska – Holandia 3:0, 14:11 Przestrzelona zagrywka Polaków.

Polska – Holandia 3:0, 12:7 Trwa seria punktowa Polaków.

Polska – Holandia 3:0, 10:7 Trener Roberto Piazza poprosił o czas.

Polska – Holandia 3:0, 8:7 Maarten Van Garderen zaatakował w taśmę. Punkt zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Holandia 3:0, 4:4 - punkt za punkt na początku seta.

Polska – Holandia 3:0, 2:1 Rozpoczął się dodatkowy set.

Polska – Holandia 3:0 (25:20, 25:19, 25:22) Bartosz Bednorz skutecznym atakiem skończył mecz, ale... przed nami jeszcze dodatkowy set.

Polska – Holandia 2:0, 24:21 Mateusz Bieniek wywalczył pierwszą piłkę meczową.

Polska – Holandia 2:0, 22:21 Skutecznie Nimir Abdel-Aziz.

Polska – Holandia 2:0, 20:19 Zamieszanie przy weryfikacji. Obie strony popełniły błąd, ale Polacy pierwsi.

Polska – Holandia 2:0, 18:15 Mateusz Bieniek skutecznie z przechodzącej piłki po dobrej zagrywce Dawida Konarskiego.

Polska – Holandia 2:0, 16:15 Holendrzy nie poradzili sobie z zagrywką Dawida Konarskiego. Punkt przewagi Polaków na drugiej przerwie technicznej.

Polska – Holandia 2:0, 13:12 Cztery piłki z rzędu dla Polaków. Trener Roberto Piazza poprosił o czas.

Polska – Holandia 2:0, 12:12 Bartosz Kwolek - as serwisowy.

Polska – Holandia 2:0, 11:12 Skutecznie zaatakował Bartosz Bednorz.

Polska – Holandia 2:0, 10:12 Jakub Kochanowski mocnym punktem drużyny w ostatnich akcjach.

Polska – Holandia 2:0, 8:11 Jakub Kochanowski skutecznie ze środka.

Polska – Holandia 2:0, 8:9 Efektowny blok Jakuba Kochanowskiego.

Polska – Holandia 2:0, 6:8 Atak gości po bloku, jak pokazała weryfikacja. Dwa oczka straty Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – Holandia 2:0, 6:7 Grzegorz Łomacz przegrał walkę na siatce i Holandia uzyskała prowadzenie.

Polska – Holandia 2:0, 3:1 Rozpoczęła się trzecia odsłona. Tak jak zapowiadał trener Heynen, sporo zmian w polskiej drużynie.

Polska – Holandia 2:0 (25:20, 25:19) Nimir Abdel-Aziz pomylił się w polu zagrywki. Zdecydowane zwycięstwo Polaków również w drugiej partii.

Polska – Holandia 1:0, 24:18 Piłka setowa dla Polski.

Polska – Holandia 1:0, 23:16 Skutecznie zaatakował Wilfredo Leon.

Polska – Holandia 1:0, 20:14 Wyraźna przewaga Polaków.

Polska – Holandia 1:0, 18:12 Trener Roberto Piazza poprosił o czas.

Polska – Holandia 1:0, 16:12 Nimir Abdel-Aziz - as serwisowy.

Polska – Holandia 1:0, 16:10 Sześć oczek zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

Polska – Holandia 1:0, 15:10 Skuteczny blok Polaków.

Polska – Holandia 1:0, 12:8 Szybka odpowiedź Nimira Abdel-Aziza.

Polska – Holandia 1:0, 12:7 Skuteczna kontra Wilfredo Leona.

Polska – Holandia 1:0, 10:6 Skuteczny atak Wilfrado Leona.

Pierwszy punkt Leona dla reprezentacji Polski! (WIDEO)

Po długich oczekiwaniach w końcu doczekaliśmy się debiutu Wilfredo Leona w reprezentacji Polski. Dla przyjmującego pierwsze spotkanie z orzełkiem na piersi to mecz z Holandią w Opolu. Zobaczcie premierowy punkt 25-latka. Na debiut w reprezentacji Polski Leon czekał kilka lat. W końcu w spotkaniu towarzyskim z Holandią wyszedł w pierwszym składzie i po chwili zdobył swoje pierwsze punkty dla Biało-Czerwonych.

Polska – Holandia 1:0, 8:5 Skuteczny blok Piotra Nowakowskiego i trzy oczka przewagi na pierwszej przerwie.

Polska – Holandia 1:0, 6:4 Maciej Muzaj zablokowany przez rywali.

Polska – Holandia 1:0, 5:1 Wilfredo Leon – as serwisowy. Trener Roberto Piazza wziął czas.

Polska – Holandia 1:0, 4:1 Maciej Muzaj zaatakował po ostrym skosie.

Polska – Holandia 1:0, 2:1 Rozpoczął się set numer dwa.

Polska – Holandia 1:0 (25:20) Pomarańczowi obronili się w kilku akcjach, ale Wilfredo Leon zakończył tę część meczu skutecznym atakiem.

Polska – Holandia 0:0, 24:17 Nimir Abdel-Aziz przestrzelił zagrywkę. Piłka setowa dla Polski.

Polska – Holandia 0:0, 22:16 Trener Roberto Piazza poprosił o czas.

Polska – Holandia 0:0, 21:16 Polscy siatkarze odskoczyli na kilka oczek i wydaje się, że kontrolują już sytuację w tym secie.

Polska – Holandia 0:0, 18:14 Nimir Abdel-Aziz zaatakował w aut.

Polska – Holandia 0:0, 16:14 Skuteczny atak Piotra Nowakowskiego i dwa oczka zaliczki na drugiej przerwie.

Polska – Holandia 0:0, 14:13 Skuteczny atak Macieja Muzaja.

Polska – Holandia 0:0, 13:13 Nimir Abdel-Aziz popisał się skutecznym atakiem.

Polska – Holandia 0:0, 11:11 Punkt za punkt w tej części meczu.

Polska – Holandia 0:0, 8:8 As serwisowy Holendrów.

Polska – Holandia 0:0, 8:6 Dwa oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – Holandia 0:0, 6:4 Wilfredo Leon zdobył pierwszy punkt w biało-czerwonych barwach!

Polska – Holandia 0:0, 5:4 Wilfredo Leon zaserwował w siatkę.

Polska – Holandia 0:0, 4:1 Udane otwarcie Polaków.

Polska – Holandia 0:0, 2:1 Rozpoczął się towarzyski mecz w Opolu.

Polska: Fabian Drzyzga, Maciej Muzaj, Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Aleksander Śliwka, Wilfredo Leon – Paweł Zatorski (libero).
Holandia: Maarten Van Gardener, Thijs Ter Horst, Fabian Plak, Luuc Van Der Ent, Nimir Abdel-Aziz, Gijs van Solkema – Just Dronkers (libero).

Jak zmieniał się Wilfredo Leon? Zobacz niezwykłe zdjęcia

Na to wydarzenie polscy kibice czekali od dawna! W towarzyskich meczach z Holandią w Opolu, które zostaną rozegrane w dniach 27-28 lipca, w reprezentacji Polski siatkarzy ma zadebiutować Wilfredo Leon. Karencja pochodzącego z Kuby siatkarza kończy się 24 lipca. Leon to jeden z najsłynniejszych siatkarzy świata. Jak przebiegała jego kariera?

Oto lista 16 zawodników, z których selekcjoner reprezentacji Polski wybierze czternastkę na turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Gdańsku (9-11 sierpnia):

Jeśli spotkanie Polska – Holandia zakończy się w trzech setach, zostanie rozegrana dodatkowa, czwarta partia.

Michał Kubiak i Artur Szalpuk nie zagrają w sobotnim spotkaniu – poinformował w rozmowie z Łukaszem Kadziewiczem trener Vital Heynen. Selekcjoner zapowiada rotowanie składem i spore zmiany po drugim secie.

Alfabet Wilfredo Leona

Wilfredo Leon od A do Z. W przededniu oficjalnego debiutu prawdopodobnie najlepszego siatkarza świata w biało-czerwonych barwach czas na lekturę alfabetu wziętego wędkarza, który w Tokio chce złowić medal. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Miłość do siatkówki i najbliższych. W abecadle - który by nie powstał bez pomocy małżonki nowego przyjmującego reprezentacji Polski - nie brakuje niczego.

Rozpoczęło się przedmeczowe studio Polsatu Sport. Gośćmi Krzysztofa Wanio są Maciej Jarosz i Ireneusz Mazur.

Debiut Leona! Polska - Holandia. Transmisja w Polsacie Sport

Debiut Wilfredo Leona w reprezentacji Polski! Na tę chwilę siatkarscy kibice czekali już od dawna i wreszcie ona nastąpi. W towarzyskim starciu z reprezentacją Holandii trener Vital Heynen może już skorzystać z usług słynnego zawodnika. Jak nowy reprezentant Polski w siatkówce zaprezentuje się w tym spotkaniu?

Czy Leon w debiucie zagra w wyjściowej szóstce? Będę gotowy!

W sobotę Wilfredo Leon zagra pierwszy mecz w reprezentacji Polski. W Opolu Biało-Czerwoni zmierzą się z Holandią. - Nie mogę się doczekać debiutu. Mam nadzieję, że w sobotę wszystko będzie w porządku i ludzie, którzy przyjdą zobaczyć mój występ będą zadowoleni - powiedział Leon.

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska – Holandia. Spotkanie, które zostanie rozegrane w Opolu, ma być debiutem Wilfredo Leona w reprezentacji Polski.