Trudna sytuacja MKS Dąbrowa Górnicza. Siatkarki nie przystąpią do rozgrywek?

Siatkówka
Trudna sytuacja MKS Dąbrowa Górnicza. Siatkarki nie przystąpią do rozgrywek?
fot. Cyfrasport
Czasy świetności. Drużyna z Dąbrowy Górniczej z Pucharem Polski (2013).

"Miejski Klub Siatkarski S.A. nie otrzyma więcej środków z budżetu gminy na funkcjonowanie klubu w 2019 r. Stanie się tak, ponieważ nie rozliczył pierwszej transzy dotacji za 2019 r. – co było warunkiem wypłacenia kolejnych kwot" – przeczytaliśmy na stronie miasta Dąbrowa Górnicza. W tej sytuacji przyszłość pierwszoligowego klubu stoi pod znakiem zapytania.

– Dla miasta priorytetem jest wysokiej jakości szkolenie grup dzieci i młodzieży w zakresie różnych dyscyplin, w tym siatkówki i koszykówki. Od grudnia 2018 r. prowadziliśmy rozmowy z władzami Miejskiego Klubu Siatkarskiego S.A. Niestety klub nie podołał zadaniu i nie rozliczył dotacji na swoją działalność – z tego powodu nie może otrzymać kolejnego wsparcia. Jest jednak alternatywa, ponieważ działające Stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy Dąbrowa Górnicza rozszerzy swoją działalność i zajmie się również treningami siatkarek, a także zorganizuje ich udział w rozrywkach drugiej ligi – stwierdził Zbigniew Kałuża z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.  
 
Klub wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym nie pojawiły się jednak informacje na temat planów na zbliżający się sezon. Oto treść komunikatu MKS Dąbrowa Górnicza:
 
W związku z artykułem jaki ukazał się na stronie internetowej Dąbrowy Górniczej, informującym czytelników, iż miasto nie będzie wspierało Miejskiego Klubu Siatkarskiego, pragniemy przedstawić sytuację z naszego punktu widzenia ale również obiektywnie ją opisać w taki sposób aby czytelnicy mogli wyrobić sobie niezależną opinię opartą o argumenty każdej z zainteresowanych stron.
 
Faktem jest, iż MKS nie rozliczył około 200 tys. zł z dotacji w wysokości 800 tys. zł. Nie oznacza to jednak, iż środki te zostały sprzeniewierzone czy zmarnowane w inny sposób. Umowa dotacyjna określa bowiem szczegółowo cele na jakie środki mogą być wydatkowane. I tak dla przykładu miasto przekazało środki na udział drużyn w rozgrywkach Mistrzostw Polski ale jednocześnie środków z dotacji nie pozwoliło wykorzystać na transport zawodniczek do miejsc w których rozgrywane były mecze. Ze środków z dotacji nie można było wypłacać wynagrodzenia części kadry, nie można było zapłacić za ochronę na meczach. Wszystkie mecze rozgrywamy dla Kibiców. Każde wydarzenie sportowe jest realizowane z myślą o Kibicach, o ich rozrywce, emocjach. Bez Kibiców Klub nie ma racji bytu. Zaś przepisy nakazują, by mecze były ochraniane przez licencjonowane podmioty zajmujące się ochroną. Klub musiał więc przeznaczyć część środków z dotacji na wskazane powyżej cele. I to stanowi właśnie nierozliczoną część dotacji. Nie było, żadnej malwersacji, żadnej afery a jedynie racjonalne, choć nie zgodne z zapisami umowy dotacyjnej gospodarowanie powierzonymi środkami.
 
Nie ukrywamy, iż w poprzednich latach popełniono błędy, które skutkują zadłużeniem Klubu. Jednak obecnie podejmowane są działania mające na celu naprawę sfery finansowej Klubu. I w takim właśnie momencie Miasto postanowiło wycofać się z jego dalszego finansowania. Bez pomocy ze strony Miasta Klub nie jest się w stanie utrzymać. W sytuacji gdy przepisy podatkowe nie pozwalają prywatnym firmom skorzystać z ulg podatkowych w przypadku gdy firmy te wspierają Klub, nie możemy także liczyć na finansowanie z tego kierunku. Miasto jest obecnie jedynym „podmiotem”, który może uratować Klub.
 
Klub nie ma nic przeciwko temu aby miasto swoimi pracownikami obsadziło zarówno zarząd jak i radę nadzorczą Klubu. Nie mamy nic do ukrycia. Jeśli miałoby to pomóc w uratowaniu wieloletniego dorobku sportowego jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie. Obecni prywatni akcjonariusze wyrazili nawet gotowość do tego aby miasto przejęło pełną kontrolę korporacyjną, organizacyjną i finansową jeśli dzięki temu Klub mógłby zostać uratowany. Niestety żadna z propozycji jaką Klub składał Miastu nie spotkała się z zainteresowaniem.
 
System szkolenia zawodniczek jaki wypracowany został w Dąbrowie Górniczej jest osiągnięciem, którego zazdroszczą nam inne miasta w całej Polsce. Nie można pozwolić, aby dorobek wielu lat ciężkiej pracy rzeszy zainteresowanych i zaangażowanych ludzi został nieodwracalnie zaprzepaszczony.
 
Obecnie jedynie silne i jednoznaczne stanowisko jak największej grupy Kibiców, Sympatyków i osób dla których przyszłość siatkówki w Dąbrowie Górniczej ma znaczenie może pomóc w uratowaniu Klubu, dlatego zwracamy się do wszystkich ludzi, którym dobro siatkówki leży na sercu o wsparcie w tym trudnym dla klubu momencie. Tylko razem jesteśmy w stanie pokazać, że Miasto to nie tylko szkoły, drogi i parkingi ale także satysfakcja mieszkańców i ich sportowa duma!
 
MKS Dąbrowa Górnicza powstał w 1992 roku, a w latach 2007–18 występował w ekstraklasie, osiągając sporo sukcesów. Klub zdobył m.in. wicemistrzostwo (2013) oraz dwa brązowe medale mistrzostw Polski (2010, 2012). W latach 2012 i 2013 sięgnął zarówno po Puchar, jak i Superpuchar Polski. W sezonie 2017/18 dąbrowianki spadły z Ligi Siatkówki Kobiet. W minionym sezonie zajęły 3. miejsce w 1. Lidze. Czy klub zdoła wystartować do kolejnych rozgrywek?
RM, dabrowa-gornicza.pl, mks.dabrowa.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze