Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020: Zwycięstwo Serbii na inaugurację turnieju we Wrocławiu

W spotkaniu inaugurującym kwalifikacje siatkarek do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 reprezentacja Serbii wygrała z Tajlandią 3:0. Mistrzynie świata odniosły zdecydowane zwycięstwo, choć Tajki, szczególnie w drugim secie, postawiły się faworyzowanym rywalkom. W drugim piątkowym meczu turnieju we Wrocławiu Polska zmierzy się z Portoryko.

Premierową partię Serbki rozpoczęły od mocnego uderzenia, a Tajki wręcz przeciwnie – wyglądały na sparaliżowane stawką meczu. W efekcie podopieczne Zorana Terzicia szybko zbudowały wyraźną przewagę (8:3, 10:4), którą jeszcze powiększały w dalszej części seta. Ich najmocniejszą bronią była zagrywka, z którą rywalki zupełnie sobie nie radziły (8–1 w tym elemencie w całym secie). Po asie serwisowym Tijany Boskovic różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9), a dwa ostatnie punkty wywalczyła Brankica Mihajlovic – najpierw skuteczną kiwką, a następnie punktową zagrywką (25:15).

Set numer dwa był już zdecydowanie bardziej wyrównany, a reprezentantki Tajlandii dotrzymywały kroku rywalkom. Na pierwszej przerwie punkt zaliczki miały Serbki (8:7), na drugiej – po błędzie Boskovic w ataku – Tajki (15:16). Kluczowe akcje seta padły jednak łupem mistrzyń świata. Taktyka "wszystko do Boskovic" zdała egzamin, bo czołowa atakująca świata wywalczyła piłkę setową (24:21), a dwie akcje później ustaliła wynik seta (25:22).

W trzeciej odsłonie Tajki znów postawiły się faworyzowanym przeciwniczkom. Serbki przegrywały na początku 2:6, potem 6:8 na pierwszej przerwie, a tuż po niej efektowną kiwką popisała się Nootsara Tomkom. W środkowej części seta mistrzynie świata opanowały jednak sytuację. Po ataku Mihajlović schodziły na drugą przerwę przy przewadze 16:13. W końcówce siatkarki trenera Terzicia spokojnie zmierzały po zwycięstwo. Skuteczny blok Boskovic dał Serbii piłkę meczową, a po chwili Stefana Veljković zatrzymała blokiem atak rywalek, kończąc mecz (25:18).

Najwięcej punktów: Tijana Boskovic (28), Brankica Mihajlovic (15) – Serbia, Onuma Sittirak (9) – Tajlandia. Dobra zagrywka i skuteczniość w ataku Boskovic i Mihajlovic wystarczyły Serbkom, by odnieść zdecydowane zwycięstwo nad Tajlandią. Mistrzynie świata lepiej punktowały w każdym elemencie: atak (41–35), blok (8–5) i przede wszystkim serwis (12–1!, 6 asów Boskovic); popełniły też mniej błędów własnych (13–14).

Serbia – Tajlandia 3:0 (25:15, 25:22, 25:18)

Serbia: Blanka Busa, Mina Popović, Brankica Mihajlović, Maja Ognjenović, Stefana Veljković, Tjana Boskvić – Silvja Popović (libero) oraz Jelena Blagojevic. Trener: Zoran Terzic.
Tajlandia: Thatdao Nuekjang, Pleumjit Thinkaow, Onuma Sittirak, Nootsara Tomkom, Malika Kanthong, Chatchu-On Moksri – Piyanut Pannoy (libero) oraz Yupa Sanitklang (libero), Wilavan Apinyapong, Ajcharaporn Kongyot, Pornpun Guedpard, Wanitchaya Luangtonglang. Trener: Danai Sriwacharamaytakul.

Terminarz i plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO w Tokio 2020 (Wrocław, 2-4 sierpnia):

2019-08-02: Serbia – Tajlandia 3:0 (25:15, 25:22, 25:18)
2019-08-02: Polska – Portoryko (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-03: Serbia – Portoryko (sobota, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-08-03: Polska – Tajlandia (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-04: Tajlandia – Portoryko (niedziela, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-04: Polska – Serbia (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).