Tour de Pologne: Franczak znów polskim bohaterem etapu

Inne
Tour de Pologne: Franczak znów polskim bohaterem etapu
fot. PAP

Po dwóch dniach Tour de Pologne Paweł Franczak jest najbardziej widocznym polskim kolarzem. Na otwarcie wyścigu w Krakowie najszybciej finiszował z reprezentantów gospodarzy, a w niedzielę na etapie do Katowic uczestniczył w ucieczce, która przyniosła częściowy sukces.

Razem z Francuzem Charles’em Planetem zdobyli bonifikaty na trzech lotnych premiach i choć ucieczkę dogonił peleton, awansowali na wysokie lokaty w klasyfikacji generalnej. Planet jest drugi, tracąc tylko sekundę do prowadzącego Niemca Pascala Ackermanna, a Franczak piąty ze stratą sześciu sekund.

 

„Bardzo rzadko biorę udział w ucieczkach. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz uciekałem od samego początku. Zaraz po starcie odjechałem z Francuzem i z Adrianem Kurkiem, ale on miał trochę problemów ze sprzętem i cofnął się do peletonu” – opowiadał Franczak.

 

„Staraliśmy się jechać jak najdłużej przed peletonem, a potem przyjechać do mety razem ze wszystkimi. Wiedziałem, że Planet jest przede mną w klasyfikacji generalnej, ale obliczyłem, że zdobyte bonifikaty pozwolą mi zostać najlepszym Polakiem” - dodał.

 

Przy katowickim „Spodku” osiągane są największe prędkości w Tour de Pologne. Zwyciężył Słoweniec Luka Mezgec, uzyskując 82,16 km/h. Szybszy był tylko Ackermann w ubiegłorocznej edycji, ale podany przez niego wynik – 105 km/h – nie został zweryfikowany i budzi pewne wątpliwości.

 

„To był specyficzny finisz, rozgrywany przy ogromnej prędkości. W takiej sytuacji potrzebujesz trochę szczęścia, dobrego timingu, a także specjalnych przełożeń. Rok temu byłem tutaj czwarty, znałem końcówkę i byłem na nią przygotowany” – powiedział Mezgec.

 

„Było trochę loterii, miałem szczęście. Nie znam polskiego, ale powiedziano mi, że mam otrzymać specjalną nagrodę za najszybszy finisz w Katowicach” – dodał Słoweniec. 

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze