Kerr i Popovich wypowiedzieli się w tej sprawie po ostatnich krwawych strzelaninach w Gilroy, Dayton i El Paso, w których śmierć poniosły 34 osoby.
 
Obaj uważają, że republikański senator i szef większości w tej izbie parlamentu amerykańskiego Mitch McConnell jest odpowiedzialny za sytuację prawną dotyczącą łatwego dojścia i posiadania broni palnej przez obywateli USA.
 
"Senator Mitchell został +kupiony+ przez Stowarzyszenie Posiadaczy Broni Palnej (NRA) i przez to sprzeciwia się zmianom prawnym" - powiedział trener Kerr podczas zgrupowania reprezentacji USA w Las Vegas przed zbliżającymi się mistrzostwami świata w Chinach (31 sierpnia - 15 września).
 
Ojciec Kerra, z zawodu dyplomata, został zabity przez szyickich terrorystów w 1984 roku.
 
Identyczne zdanie prezentuje 70-letni Popovich, który powiedział, że ludzie będący u władzy powinni podnieść się z foteli i zająć sprawami niecierpiącymi zwłoki. "Coś mi się zdaje, że wszyscy oni wyjechali na dłuższy urlop" - powiedział Popovich, który pracuje z koszykarzami San Antonio Spurs od 1996 roku.
 
Popovich i Kerr to jedni z najlepszych trenerów ligi NBA ostatniego dwudziestolecia. Kosozykarze San Antonio Spurs pod wodzą "coacha Popa" pięć razy w latach 1999, 2003, 2005, 2007 oraz 2014 wygrali rozgrywki. Z kolei Golden State Worriors, prowadzeni przez Kerra grali w pięciu ostatnich finałach zdobywając mistrzowskie pierścienie w 2015, 2017 i 2018 roku.