ME w kolarstwie: Białobłocki 11. w jeździe na czas, złoto Evenepoela

Marcin Białobłocki zajął 11. miejsce w kolarskich mistrzostwach Europy w jeździe indywidualnej na czas elity, a Wojciech Ziółkowski uplasował się o siedem pozycji niżej. Złoty medal w w Alkmaar wywalczył 19-letni Belg Remco Evenepoel.

Evenepoel w ubiegłym roku został mistrzem świata oraz Europy juniorów zarówno w czasówce, jak i w rywalizacji ze startu wspólnego.

Nastolatek w sobotę wygrał wyścig kolarski najwyższej kategorii Clasica San Sebastian. Po czwartkowym sukcesie popłakał się, a sukces zadedykował kilku młodym rodakom, którzy zmarli w ostatnich latach podczas kolarskich zmagań szosowych. W tym gronie wymienił m.in. Bjorga Lambrechta, który w poniedziałek zmarł wskutek obrażeń doznanych na trasie trzeciego etapu Tour de Pologne.

- Chciałem zdobyć tę koszulkę z trzema złotymi gwiazdkami dla uczczenia pamięci największych gwiazd, które są teraz w niebie. To nie moje zwycięstwo, to triumf tych kilku chłopaków, którzy są teraz nade mną. Bjorga, Stefa (Loosa - przyp. red.) i wszystkich innych chłopców, którzy odeszli zbyt szybko... - podkreślił drżącym głosem Evenepoel.

W czwartek srebrny medal zdobył Duńczyk Kasper Asgreen, a brąz Włoch Edoardo Affini. Sklasyfikowanych zostało 34 kolarzy. W stawce nie było Belga Victora Campenaertsa, który w latach 2017-18 wywalczył złoto w jeździe indywidualnej na czas.

Kilka godzin wcześniej w tej konkurencji rywalizowały kobiety, bez udziału Polek. Po raz czwarty z rzędu zwyciężyła Holenderka Ellen van Dijk. Druga była Niemka Lisa Klein, a trzecia - Holenderka Lucinda Brand.