3:0 zgodnie z planem! Polscy siatkarze ograli Tunezję, w sobotę starcie z Francją

W meczu otwarcia turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 polscy siatkarze wygrali z reprezentacją Tunezji 3:0. W rozgrywanej w Gdańsku imprezie rywalizują jeszcze ekipy Francji i Słowenii, a olimpijski awans uzyska jedynie zwycięzca.

Mistrzowie świata byli zdecydowanymi faworytami starcia z mistrzami Afryki. Obie ekipy dzieliła różnica klas i każdy inny wynik, niż zwycięstwo reprezentacji Polski w trzech setach, byłby sporą niespodzianką.

W premierowej partii rywale początkowo dotrzymywali biało-czerwonym kroku (12:12). Gospodarze szybko jednak zaaklimatyzowali się w Ergo Arenie, włączyli wyższy bieg i na drugą przerwę, po ataku nad blokiem w wykonaniu Michała Kubiaka schodzili przy czteropunktowej przewadze (16:12). Potem seria siedmiu wygranych piłek – przy dobrych zagrywkach Michała Kubiaka – przesądziła o losach tej partii (23:13). Atak Piotra Nowakowskiego z krótkiej zamknął tę część meczu (25:15).

Set numer dwa toczył się przy kilkupunktowej przewadze Polaków (6:4, 8:6, 12:9 – po asie serwisowym Mateusza Bieńka). Trener Vital Heynen rotował składem, wymienił większość zawodników, a rywale dłużej niż w poprzednim secie nawiązywali wyrównaną walkę z gospodarzami (20:18). Kluczowe akcje padły jednak łupem biało-czerwonych. Maciej Muzaj skutecznym atakiem wywalczył piłkę setową, a Aleksander Śliwka ustalił wynik na 25:19.

Trzecia odsłona nie zmieniła scenariusza tej konfrontacji. Os stanu 5:5 gospodarze zaczęli budować przewagę (8:6, 13:10), a na drugiej przerwie mieli trzy oczka zaliczki po ataku Artura Szalpuka (16:13). W końcówce meczu biało-czerwoni pewnie zmierzali do zwycięstwa, które przypieczętował błąd Tunezyjczyków w ostatniej akcji meczu (25:19).

Najwięcej punktów: Aleksander Śliwka (10) – Polska; Ali Bongui (9) – Tunezja. Polacy zdecydowanie lepiej punktowali w każdym elemencie: ataku (39–28), bloku (11–3), zagrywką (5–3), popełnili też mniej błędów własnych (19–20). Gospodarze wygrali bez większych kłopotów, a trener Heynen skorzystał w tym spotkaniu z usług wszystkich czternastu zawodników powołanych na gdański turniej.

Polska – Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga, Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Dawid Konarski – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Maciej Muzaj, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk. Trener: Vital Heynen.
Tunezja: Mohamed Ayech, Selim Mbareki, Ismail Moalla, Hamza Nagga, Mohamed Ali Miladi, Khaled Ben Slimene – Saddem Hmissi (libero) oraz Ali Bongui, Chokri Jouini. Trener: Antonio Giaccobe.

Terminarz i plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO Tokio 2020 (Gdańsk, 9–11 sierpnia):

2019-08-09: Polska – Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)
2019-08-09: Francja – Słowenia (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-10: Polska – Francja (sobota, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-10: Słowenia – Tunezja (sobota, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-11: Francja – Tunezja (niedziela, godzina 12.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-11: Polska – Słowenia (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport).