ME w siatkówce plażowej: Trzy polskie pary w 1/8 finału

Siatkówka
ME w siatkówce plażowej: Trzy polskie pary w 1/8 finału
fot. PAP

Siatkarze plażowi Grzegorz Fijałek i Michał Bryl, Piotr Kantor i Bartosz Łosiak oraz Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek wygrali swoje mecze barażowe w mistrzostwach Europy w Moskwie. Wszystkie trzy pary o awans do ćwierćfinału będą walczyć jeszcze w piątek.

Fijałek i Bryl, którzy zajmują trzecie miejsce w światowym rankingu, niespodziewanie w fazie grupowej zanotowali aż dwie porażki. Zawodnicy, którzy w ubiegłym tygodniu zajęli trzecie miejsce w prestiżowym pięciogwiazdkowym turnieju World Tour w Wiedniu, w barażu pewnie pokonali już Austriaków Alexandra Hubera i Christopha Dresslera 2:0 (21:15, 21:12). W 1/8 finału czeka ich jednak trudne zadanie - zmierzą się z mistrzami świata z 2013 roku i brązowymi medalistami igrzysk w Rio de Janeiro Holendrami Alexandrem Brouwerem i Robertem Meeuwsenem.

 

Kantor i Łosiak również odnieśli tylko jeden triumf na pierwszym etapie rywalizacji. Trener męskich par z Polski Grzegorz Klimek w rozmowie z PAP tuż przed rozpoczęciem czempionatu Starego Kontynentu zaznaczył, że Kantorowi nieraz w ostatnim czasie we znaki dają się kłopoty z barkiem. W meczu o awans do czołowej "16" szybko uporali się jednak z Ukraińcami Serhijem Popowem i Jarosławem Gordiejewem 2:0 (21:15, 21:18). Ich kolejnymi rywalami będą Nikita Liamin i Taras Myskiw. W fazie grupowej na ten duet reprezentantów gospodarzy trafili Fijałek i Bryl - przegrali 0:2.

 

Dwa pojedynki z Rosjankami zaliczą w piątek Wojtasik i Kociołek. Najpierw wygrały z Anastazją Frołową i Aleksandrą Ganenko 2:0 (28:26, 21:19), a teraz czeka je spotkanie z Marią Boczarową i Marią Woroniną. Biało-czerwone w ubiegłym roku skreczowały już w pierwszym meczu fazy grupowej, a przyczyną były kłopoty z kolanem Wojtasik.

 

Martyna Kłoda i Agata Ceynowa - które znalazły się w obsadzie ME w Moskwie w ostatnim momencie, zastępując rozstawione z numerem pierwszym Czeszki Marketę Slukovą i Barborę Hermanovą - odpadły w fazie grupowej.

 

Finał kobiet zaplanowano na sobotę, a mężczyzn - dzień później. Punkty zdobyte podczas ME zaliczają się do rankingu olimpijskiego.

 

Polskie pary mają w dorobku trzy brązowe medale ME. Na najniższym stopniu podium cztery lata temu Wojtasik (wówczas występowała pod panieńskim nazwiskiem Kołosińska) stała razem z Moniką Brzostek. Dwukrotnie (2013, 2016) dokonali tego zaś Mariusz Prudel i Fijałek, którzy przez wiele lat stanowili najlepszy biało-czerwony duet.

JA, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze