Matczak, mogący występować na pozycji rzucającego obrońcy lub rozgrywającego, trafił do "Zielonych Kanonierów" na początku lutego br. na zasadzie wypożyczenia ze Stelmetu Enei BC Zielona Góra. Szybko stał się ważną postacią w rotacji trenera Tane Spaseva. Łącznie rozegrał 18 spotkań w barwach Legii, zdobywał średnio 12,7 pkt, będąc trzecim strzelcem zespołu.

 

- Miałem ważny kontrakt ze Stelmetem, ale zdecydowałem się na grę w Legii. Byłem w Warszawie przez kilka miesięcy, zobaczyłem, jak wszystko funkcjonuje w klubie od środka i bardzo mi się to spodobało. Czułem się dobrze w zespole, co ma dla mnie bardzo duże znacznie. Te kilka miesięcy w barwach Legii dały mi obraz całego klubu, dlatego wiem, na co się zdecydowałem, podpisując kontrakt z warszawskim zespołem – powiedział Matczak, cytowany przez oficjalną stronę klubu.

 

Niespełna 26-letni zawodnik ma na swoim koncie 242 spotkania na parkietach ekstraklasy, dwa mistrzostwa Polski wywalczone ze Stelmetem (2013 i 2017), a także brązowy medal (2012). W rozgrywkach młodzieżowych może pochwalić się złotym medalem mistrzostw Polski kadetów z 2009 roku. Występował także w reprezentacjach Polski U-16, U-17, U-18, U-20 oraz kadrze B.

 

W 2010 roku w Hamburgu wywalczył srebrny medal mistrzostw świata do lat 17, brał także udział w mistrzostwach Europy do lat 16 (4. miejsce w 2009 roku) oraz U-18 (6. miejsce w 2011).

 

Wcześniej swoje pierwsze umowy z Legią podpisali Kongijczyk Romaric Belemene, Portorykańczyk Isaac Sosa oraz Amerykanie Michael Finke i Drew Brandon, a Australijczyk Keanu Pinder przedłużył kontrakt.

 

Przed sezonem 2019/20 ważną umowę z Legią ma kapitan zespołu Sebastian Kowalczyk, współpracę z klubem przedłużyli Adam Linowski i Patryk Nowerski, a do stołecznego zespołu przenieśli się wracający do kraju po zakończeniu studiów w USA Jakub Nizioł (201 cm) oraz występujący w poprzednim sezonie w AZS Koszalin Szymon Kiwilsza (203 cm).

 

Przygotowania do sezonu legioniści rozpoczęli w piątek w Warszawie. W poniedziałek wyjadą na zgrupowanie do Szczyrku. Do stolicy wrócą 20 sierpnia.

 

Oprócz rozgrywek ekstraklasy czekają ich występy w eliminacjach Ligi Mistrzów FIBA (pierwszy mecz 20 września z Z-Mobile Prisztina w Arenie Ursynów), a w przypadku odpadnięcia - w Pucharze Europy.