Kwalifikacje olimpijskie Tokio 2020: Francja wymęczyła zwycięstwo w meczu z Tunezją

W przedostatnim spotkaniu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 siatkarze reprezentacji Francji wygrali z Tunezją 3:1. Obie te drużyny nie mają już szans na awans z gdańskiego turnieju. W meczu kończącym tę imprezę Polska zmierzy się ze Słowenią. Gospodarze muszą wygrać seta, by wywalczyć olimpijski paszport.

Francuzi po porażce w meczu z Polską wyraźnie odpuścili sobie starcie z Tunezją. Nie dość, że wyszli w rezerwowym składzie, to i w poczynaniach zawodników, którzy pojawili się na parkiecie trudno było dostrzec nadmierne zaangażowanie. W pierwszym secie, po początkowej przewadze rywali, przejęli inicjatywę (16:14, 21:18) i zdołali wygrać 25:21. W drugiej górą byli siatkarze Tunezji, którzy w pewnym momencie odskoczyli rywalom aż na siedem oczek (12:19). W końcówce Trójkolorowi odrobili część strat, ale mistrzowie Afryki utrzymali punktowy dystans i wygrali pierwszą partię na tym turnieju, wieńcząc tę część meczu skutecznym blokiem (20:25).

Po porażce w drugiej odsłonie Trójkolorowi stracili nawet matematyczne szanse na awans trochę się zmobilizowali i przejęli inicjatywę w kolejnych setach. W trzecim pewnie wygrali 25:19, a wynik atakiem blok-aut ustalił Trevor Clevenot. W czwartej partii również przeważali, po asie serwisowym Jeana Patry mieli piłkę meczową (24:20), rywale zdołali obronić się w dwóch akcjach, ale w trzeciej Clevenot zakończył tę konfrontację (25:22).

Najwięcej punktów: Jean Patry (16), Trevor Clevenot (14), Julien Lyneel (12) Francja, Hamza Nagga (23), Ismail Moalla (11), Selim Mbareki (11) Tunezja.

Francja – Tunezja 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22)

Francja: Antoine Brizard, Jean Patry, Trevor Clevenot, Julien Lyneel, Barthelemy Chinenyeze, Nicolas Le Goff – Jenia Grebennikov (libero) oraz Kevin Tillie, Thibault Rossard, Daryl Bultor. Trener: Laurent Tillie.
Tunezja: Khaled Ben Slimene, Mohamed Ali Ben Othmen Miladi, Mohamed Ayech, Selim Mbareki, Ismail Moalla, Hamza Nagga – Saddem Hmissi (libero) oraz Hosni Kara Mosly, Elyes Karamosli. Trener: Antonio Giaccobe.

Wyniki turnieju kwalifikacyjnego do IO Tokio 2020 (Gdańsk, 9–11 sierpnia):

2019-08-09: Polska – Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)
2019-08-09: Francja – Słowenia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23)

2019-08-10: Polska – Francja 3:0 (25:21, 25:19, 25:20)
2019-08-10: Tunezja – Słowenia 0:3 (23:25, 16:25, 24:26)

2019-08-11: Francja – Tunezja 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22)
2019-08-11: Polska – Słowenia (niedziela, godzina 15.00; transmisja – Polsat Sport).