To kolejna dyscyplina, której termin startu będzie wymagał korekty. Podczas testu przedolimpijskiego przeprowadzonego na dystansie 5 km pływacy wyruszyli na trasę o 7 rano, ale i tak woda była już zbyt nagrzana, jej temperatura wynosiła ponad 30 stopni Celsjusza.

 

- Analizując ostatnie informacje już zdecydowaliśmy, że olimpijska rywalizacja kobiet i mężczyzn na otwartym akwenie rozpocznie się wcześniej. To może być 5, 5.30. lub 6 rano. Wszystko będzie zależało od temperatury. Współpracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin, by monitować sytuację i podjąć jak najlepszą decyzję w zależności od warunków atmosferycznych - powiedział po przeprowadzonych w Tokio zawodach dyrektor wykonawczy Światowej Federacji Pływackiej (FINA) Cornel Marculescu

 

Mistrz olimpijski w pływackim maratonie (10 km) z Londynu (2012) Tunezyjczyk Oussama Mellouli powiedział po starcie w Tokio, że to był jego "najbardziej gorący" wyścig. Mellouli wpisał się na karty historii jako pierwszy, który zdobył medale podczas tych samych igrzysk na basenie 50 m (brąz na 1500 m stylem dowolnym) i na otwartym akwenie.

 

Z powodu spodziewanych upałów w Tokio podczas IO 2020, już kilka innych dyscyplin przeniesiono na godziny poranne. Bieg maratoński kobiet i mężczyzn odbędzie się o godz. 6 rano (2 i 9 sierpnia, tj. ostatniego dnia olimpiady). O 5.30 na trasę wyruszą chodziarze na dystansie 50 km (8 sierpnia), zaś dzień wcześniej chód kobiet i mężczyzn na 20 km (31 lipca) rozgrywany będzie o 6 rano.

 

Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Poprzednio letnia olimpiada rozgrywana była w "Kraju Kwitnącej Wiśni" w 1964 roku, a zimowe igrzyska w Sapporo w 1972 oraz Nagano w 1998.