Rajd Barum: Triumf Kopecky'ego. Nowy lider ME

Moto

Jan Kopecky (Skoda Fabia R5) wygrał Rajd Barum, szóstą rundę mistrzostw Europy. Czech odniósł piąte z rzędu zwycięstwo w tej trudnej imprezie.

Drugie miejsce na ostatnim odcinku specjalnym wywalczył jego rodak Filip Mares (Skoda Fabia R5), który stracił do lidera 1.31,5. Na trzeciej pozycji uplasował się Brytyjczyk Chris Ingram (Skoda Fabia R5) – strata 1.31,8.

Ingram był na drugiej pozycji jeszcze po przedostatnim odcinku specjalnym, ale ostatni przejechał wolniej od Maresa o 0,9 s i spadł w klasyfikacji końcowej na trzecią lokatę.

Tegoroczny Barum nie był udany dla Polaków. Lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia R5) miał kraksę na jednym z sobotnich OS-ów i musiał się wycofać.

Imprezy nie ukończył także wicelider cyklu przed Barum Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5). Polak na ostatnim sobotnim odcinku uderzył bokiem auta w drzewo, ale samochód – jak się wydawało - nie został uszkodzony, załoga bowiem bez problemów dojechała do mety etapu.

Dopiero podczas badania technicznego w strefie serwisowej wykryto uszkodzenie klatki bezpieczeństwa i załoga nie została dopuszczona do ostatniego, niedzielnego etapu.

Rajd Barum zakończył się spektakularnym sukcesem koncernu Skody. Czołowe osiem miejsc w klasyfikacji generalnej zajęli kierowcy jadący modelem R5, dopiero na dziewiątej pozycji uplasował się Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk jadący Citroenem C3 R5.

W nieoficjalnej klasyfikacji sezonu ME nowym liderem został Ingram – 108 pkt. Drugi jest Łukjaniuk – 107, a na trzecie miejsce spadł Habaj – 98.

W kalendarzu tegorocznych mistrzostw Europy jest łącznie osiem rund. Po Barum w kalendarzu ME zostaną jeszcze dwie imprezy - szutrowy Rajd Cypru (27-29 września) i asfaltowy Rajd Węgier (1-3 listopada).