Brazylijczyk zrzekł się obywatelstwa i zagra dla Chin

Piłka nożna
Brazylijczyk zrzekł się obywatelstwa i zagra dla Chin
fot. PAP

Wzmocnienie piłkarskiej reprezentacji Chin! Tamtejsza federacja na poważnie przygotowuje się do eliminacji mundialu i przekonała Elkesona do przyjęcia obywatelstwa. Grający w lidze chińskiej Brazylijczyk został więc skutecznie naturalizowany.

Aby otrzymać szansę gry dla innej federacji, zgodnie z prawem brazylijscy piłkarze muszą zrzec się obywatelstwa Kraju Kawy. 30-letni Elkeson występuje w Guangzhou Evergrande, a wcześniej bronił też barw Shanghai SIPG - w lidze chińskiej gra od 2013 roku. Ogólnie w barwach chińskich klubów zagrał aż 234-krotnie, zdobywając 134 bramki i dokładając do tego 60 asyst.
 
Rozegrał jedno spotkanie w brazylijskiej młodzieżówce, a jeszcze podczas gry dla Botafogo kilka lat temu znajdował się w kręgu zainteresowań selekcjonerów dorosłej reprezentacji. Nigdy jednak w niej nie zadebiutował.
 
Będzie to kolejny naturalizowany piłkarz, który zadebiutuje w reprezentacji Chin. Wcześniej dokonał tego były piłkarz Arsenalu, Nico Yennaris - na jego koszulce widnieje obecnie... Li Ke (Elkeson od teraz będzie nazywał się Ai Kesen). Matka 26-latka pochodzi jednak z Chin, więc cała operacja była dużo prostsza i przebiegła płynniej. Pomocnik zagrał do tej pory w dwóch spotkaniach nowej reprezentacji.
 
 
Proces naturalizacji i wzmacniania chińskiej drużyny ma trwać dalej. Tamtejsza federacja zamierza wykorzystać zawodników, którzy od wielu lat stanowią o sile tamtejszej ligi. Na celowniku jest więc Ricardo Goulart, Fernando Henrique oraz Alan.
 
Na takie decyzje związku ma naciskać selekcjoner Marcelo Lippi.
ch, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze