W ubiegłym sezonie Warta powróciła na zaplecze Ekstraklasy i "na wejście" wysoko przegrała z dzisiejszym rywalem. Starcia obu zespołów były jednak w ubiegłej kampanii gwarancją wielu goli: w rundzie jesiennej "Górale" wygrali zdecydowanie 4:1, a w rewanżu punkty zostały w Poznaniu, gdy Warta wygrała 4:3.
 
Oba zespoły zmierzyły się także przed tym sezonem: w sparingu rozegranym w Grodzisku Wielkopolskim górą była Warta (1:0).
 
Przed sezonem 2019/20 drużyna Warty przeszła sporą rewolucję. Z klubu odeszło trzynastu zawodników, dwunastu zasiliło szeregi zielono-białych. Zmiana nastąpiła również na ławce trenerskiej. Stanowisko pierwszego trenera objął Piotr Tworek, znany w Bielsku-Białej, gdyż pracował w Podbeskidziu w sezonie 2014/15 jako asystent trenera Ojrzyńskiego. Do zespołu z Poznania ostatnio dołączył doświadczony Łukasz Trałka, który ma wnieść spokój do środka pola. 
 
Wyżej w tabeli ligowej jest obecnie Warta, jednak to bielszczanie są minimalnym faworytem spotkania i kandydatem do awansu.
 
5. kolejka Fortuna 1 Ligi jest pierwszą taką w tym sezonie, gdy wszystkie spotkania odbędą się jednego dnia.
 
Relacja i wynik na żywo z meczu Warta Poznań - Podbeskidzie od godz. 17:00.