Udana inauguracja ME! Polskie siatkarki pokonały Słowenię

W meczu grupy B mistrzostw Europy siatkarek Polki wygrały w Łodzi ze Słowenią 3:0. We wcześniejszych spotkaniach tej grupy Belgia pewnie pokonała Ukrainę 3:0, a Włoszki, również w trzech setach ograły reprezentację Portugalii.

Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego były faworytkami konfrontacji ze Słowenią i potwierdzały to już od pierwszych akcji. Szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę (8:3), którą powiększały w dalszej części seta (16:8). Mocną bronią Polek była zagrywka, ale również punktowy blok (5–1 w tym elemencie w pierwszej partii). W końcówce gospodynie dominowały na parkiecie, powiększając dystans do dziesięciu oczek (21:11). Dwa ostatnie punkty przyniosły biało-czerwonym bloki: najpierw Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej i Malwiny Smarzek-Godek (24:11), a następnie Efimienko-Młotkowskiej z Martyną Grajber (25:12).

W drugiej partii oglądaliśmy zdecydowanie bardziej wyrównaną walkę. Lepiej rozpoczęły ją Słowenki (2:4, 7:8). W środkowej części seta minimalną przewagę uzyskały gospodynie. Gdy w końcówce Polki wygrały bardzo długą wymianę (22:18), wydawało się, że pewnie wygrają seta, nie ustrzegły się jednak błędów. Rywalki ruszyły jednak do odrabiania strat i złapały punktowy kontakt (22:21). W końcówce na parkiecie pojawiła się Magdalena Stysiak i to ona skończyła dwie kluczowe akcje tego seta (25:22).

Set numer trzy rozpoczął się po myśli Polek, które uzyskały przewagę przy dobrych zagrywkach Joanny Wołosz (5:1). Gospodynie odzyskały właściwy rytm, przejęły inicjatywę i powiększały przewagę (10:3, 16:6). Pewnie zmierzały po zwycięstwo, choć nie ustrzegły się błędów, gdy rywalki wygrały cztery kolejne akcje (18:13). W końcówce w polu zagrywki błysnęła Smarzek-Godek (22:16). Piłkę meczową wywalczyła Wołosz (24:18). Rywalki znów popisały się punktową serią – obroniły pięć kolejnych piłek. Zrobiło się nerwowo, ale autowy atak Izy Mlakar zakończył seta i całe spotkanie (25:23).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek-Godek (24), Agnieszka Kąkolewska (14), Natalia Mędrzyk (11) – Polska; Iza Mlakar (15), Sasa Planinsec (10) – Słowenia. Polki lepiej od rywalek punktowały w ataku oraz zagrywką (6–3).

We wcześniejszych piątkowych spotkaniach grupy B Belgia pokonała Ukrainę 3:0, a Włochy również 3:0 ograły Portugalię. W sobotę biało-czerwone zagrają z Portugalią. Do 1/8 finału awansują cztery najlepsze zespoły z każdej grupy.

Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

Polska: Joanna Wołosz, Malwina Smarzek-Godek, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Natalia Mędrzyk, Martyna Grajber – Maria Stenzel (libero) oraz Paulina Maj-Erwardt (libero), Klaudia Alagierska, Marlena Kowalewska, Magdalena Stysiak, Aleksandra Wójcik. Trener: Jacek Nawrocki.
Słowenia: Eva Mori, Tina Grudina, Ana Marija Vovk, Iza Mlakar, Lana Scuka, Sasa Planinsec – Leja Janezić (libero) oraz Veronika Mikl (libero), Sara Najdic, Daria Erżen, Monika Potokar, Zana Sporer Zdovc. Trener: Alessandro Chiappini.

Terminarz i plan transmisji grupy B ME siatkarek 2019:

2019-08-23: Belgia – Ukraina 3:0 (25:10, 25:19, 25:22)
2019-08-23: Włochy – Portugalia 3:0 (25:15, 25:14, 25:13)
2019-08-23: Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

2019-08-24: Belgia – Słowenia (sobota, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-24: Portugalia – Polska (sobota, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-25: Słowenia – Portugalia (niedziela, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-25: Ukraina – Włochy (niedziela, godzina 21:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-26: Włochy – Belgia (poniedziałek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-26: Polska – Ukraina (poniedziałek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-27: Portugalia – Belgia (wtorek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-27: Włochy – Słowenia (wtorek, godzina 21:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-28: Belgia – Polska (środa, godzina 17:30; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-28: Ukraina – Słowenia (środa, godzina 20:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-29: Portugalia – Ukraina (czwartek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-29: Polska – Włochy (czwartek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport).