MŚ w kajakarstwie: Zmienne szczęście Polaków w półfinałach

Ze zmiennym szczęściem rywalizowali polscy reprezentanci w półfinałach kajakarskich mistrzostw świata rozgrywanych w węgierskim Szegedzie. O medale powalczą m.in. kobieca czwórka na 500 m oraz kanadyjkarze Tomasz Kaczor (C1 1000 m) i Tomasz Barniak (C1 200 m). W niedzielnych finałach A wystąpi osiem polskich osad.

Kaczor walczy nie tylko o pierwszy w swojej seniorskiej karierze medal mistrzostw świata, ale też o kwalifikację olimpijską. W półfinale był trzeci, a udział na igrzyskach w Tokio zagwarantuje miejsce w pierwszej piątce w finale A. Szansę na podium będzie miał również Barniak, który startuje w nieolimpijskiej konkurencji. Podobnie jak Kaczor, w swoim półfinale zajął trzecie miejsce.

Sobota była bardzo udanym dniem dla grupy kajakarek, które sięgnęły po trzy srebrne medale. Jeden z nich zdobyła Justyna Iskrzycka (K1 1000 m), która miała jednak pecha w półfinale na jedynce na 500 m. Uplasowała się na czwartej pozycji, a do awansu do finału A zabrakło jej zaledwie 0,02 sekundy. Z kolei czwórka w składzie: Karolina Naja, Helena Wiśniewska, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk wygrała półfinał i w niedzielę stanie przed szansą na zdobycie medalu.

Żadnej kwalifikacji olimpijskiej podczas mistrzostw w Szegedzie nie udało się zdobyć grupie kanadyjkarek i kajakarzy. Dwójka Sylwia Szczerbińska, Julia Walczak była dopiero szósta w swoim półfinale w konkurencji C2 500 m i popłynie w finale B, czyli powalczy o co najwyżej 10. lokatę. Prawo startu na igrzyska uzyska osiem najlepszych osad. Wcześniej Dorota Borowska na jedynce na 200 m zajęła szóstą lokatę, a kwalifikację otrzymało pięć najlepszych zawodniczek. Szczerbińskiej i Walczak nie udało się także zakwalifikować do finału w konkurencji C2 200 m.

Ostatnią szansą dla kajakarzy był start czwórki na 500 m. Niestety, osada w składzie: Rafał Rosolski, Martin Brzeziński, Bartosz Stabno i Przemysław Korsak finiszowała dopiero na ósmym miejscu w półfinale i nie wystąpi nawet w finale B. Wcześniej jedynkarze Paweł Kaczmarek Kaczmarek na 200 m i Rafał Rosolski na 1000 m stracili szansę na kwalifikację - obaj w swoich konkurencjach uplasowali się na 12. pozycji.

Ostatnią szansą na uzyskanie przepustki na igrzyska będą kontynentalne regaty kwalifikacyjne, które rozegrane zostaną w maju przyszłego roku w Racicach.