Prezydent CEV: To wyjątkowe mistrzostwa Europy

Siatkówka

– Jestem zadowolony z organizacji. Już na początku mam dobre sygnały z państw, które organizują mistrzostwa Europy. To mistrzostwa wyjątkowe, bo mówimy tu o historii nie tylko żeńskich, ale i męskich ME. W ciągu kilku tygodni w ośmiu krajach 48 reprezentacji będzie walczyło o medale mistrzostw Europy siatkarek i siatkarzy. To prowadzi do tego, że przez ten czas praktycznie cały Stary Kontynent będzie żył siatkówką – powiedział prezydent CEV Aleksandar Boricić w rozmowie z Polsatem Sport.

– To jest ten pierwszy, czysto sportowy aspekt, z którego możemy być zadowoleni. Druga sprawa to promocja siatkówki w mediach. W transmisje telewizyjne zaangażowali się liczni nadawcy  w poszczególnych krajach, co powoduje, że coraz więcej kibiców może śledzić poczynania siatkarek i siatkarzy. Spodziewamy się też rekordowej publiczności, dzięki promocji w krajach - organizatorach. Kolejny aspekt to obecność w social mediach. Próba dotarcia do najmłodszych fanów, którzy poznają siatkówkę, poznają gwiazdy współczesnej siatkówki i zaczynają zarażać się miłością do tego sportu – stwierdził sternik europejskiej siatkówki.
 
Turniej o mistrzostwo Europy siatkarek rozgrywany jest w czterech krajach: Polsce, Turcji, Słowacji i Węgrzech. Podobnie będzie w przypadku turnieju siatkarzy, który zostanie rozegrany w dniach 12–29 września w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii. W obu imprezach zagrają po 24 reprezentacje.
 
– Naszym celem był rozwój mistrzostw Europy. Naszym celem był też rozwój Ligi Mistrzów, dlatego w tym roku w Berlinie mieliśmy dzień po dniu finał siatkarek i siatkarzy, by zebrać wszystkich najlepszych na Starym Kontynencie w klubowych rozgrywkach. Zwiększyła się stawka nagród w Lidze Mistrzów i mistrzostwach Europy. To dodatkowa motywacja. Dodatkową motywacją jest również szansa startu dla niektórych państw, czyli powiększenie ME do 24 drużyn. To powoduje, że takie kraje jak Słowenia, Ukraina czy Portugalia mają szansę łatwiej zakwalifikować się do finałów – przyznał.
 
Przy takiej liczbie uczestników, prezydent CEV nie obawia się obniżenia poziomu turniejów finałowych ME. Boricić uważa, że dalszej perspektywie ten pomysł przyniesie europejskiej siatkówce wiele korzyści.
 
–  To nie jest inwestycja na najbliższe dni, ale długofalowy projekt, który ma przynieść podniesienie poziomu siatkówki w większej ilości krajów Europy. Choćby w Portugalii, która być może tu nie odniesie jeszcze sukcesu, ale w następnych mistrzostwach, albo za cztery lata, te młode zawodniczki zdobędą doświadczenie i zaprezentują się lepiej – dodał.
 
Cała rozmowa z Aleksandarem Boriciem w załączonym materiale wideo.
Marcin Lepa, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie