ME siatkarek 2019: Zdecydowane zwycięstwo faworytek "polskiej" grupy

W drugim niedzielnym meczu "polskiej" grupy B mistrzostw Europy siatkarki reprezentacji Ukrainy przegrały w Łodzi z Włoszkami 0:3. W innym spotkaniu tej grupy Słowenia wygrała z Portugalią 3:0. Polski miały dzień przerwy, a w poniedziałek zagrają z Ukrainą.

W pierwszej partii, po wyrównanym początku, przewagę zaczęły budować siatkarki Italii. Pomogły im w tym punktowe zagrywki Paoli Egonu (8:11) oraz Ofelii Malinov (12:16), ale przede wszyskim zdecydowanie lepsza niż u rywalek skuteczność w ataku. Ukrainki po dobrym początku, z biegiem czasu zaczęły popełniać coraz więcej błędów. W końcówce wicemistrzynie świata kontrolowały sytuację, a seta zamknął skuteczny atak Indre Sorokaite po bloku przeciwniczek (16:25).

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Ukrainki próbowały dotrzymać kroku faworytkom, udawało się im wygrywać pojedyncze wymiany, jednak we właściwym momencie siatkarki z Italii wrzucały wyższy bieg i budowały przewagę (11:16, 15:20). Seta znów zakończyła Sorokaite, tym razem efektownym atakiem po prostej (18:25).

Set numer trzy rozpoczął się od mocnego uderzenia Włoszek, które po serii dobrych zagrywek Egonu odskoczyły rywalkom (1:8). Takie otwarcie tej partii wpłynęło na morale przeciwniczek, które nie nawiązały walki w dalszej części seta. Podopieczne trenera Davide Mazzantiego pewnie zmierzały po zwycięstwo (5:15, 7:20), które przypieczętował autowy atak Ukrainek (10:25).

Najwięcej punktów: Anna Stepaniuk (8) – Ukraina; Paola Egonu (20), Miriam Sylla (14), Indre Sorokaite (12) – Włochy. Ukrainki prezentowały się słabiej od rywalek w każdym elemencie; gorzej punktowały w ataku, blokiem (4–8) oraz w polu zagrywki (1–11! 6 asów Egonu).

W poniedziałek w łódzkiej Atlas Arenie dojdzie do konfrontacji Włochy – Belgia oraz Polska – Ukraina. Awans do 1/8 finału uzyskają cztery najlepsze drużyny z każdej grupy.

Ukraina – Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 10:25)

Ukraina: Iryna Truszkina, Julia Gierasimowa, Ałła Politanska, Nadia Kodola, Anna Stepaniuk, Olesia Rychluk – Anastasija Karasowa (libero) oraz Switłana Dorsman, Karyna Denysowa, Anastasiia Kraiduba, Oleksandra Peretiatko. Trener: Garij Jegiazarow.
Włochy: Ofelia Malinov, Indre Sorokaite, Raphaela Folie, Cristina Chirichella, Miriam Fatime Sylla, Paola Egonu – Monica De Gennaro (libero) oraz Terry Enweonwu (libero), Alessia Orro, Beatrice Parrocchiale, Anna Danesi. Trener: Davide Mazzanti.

Terminarz i plan transmisji meczów grupy B ME siatkarek 2019:

2019-08-23: Belgia – Ukraina 3:0 (25:10, 25:19, 25:22)
2019-08-23: Włochy – Portugalia 3:0 (25:15, 25:14, 25:13)
2019-08-23: Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

2019-08-24: Belgia – Słowenia 3:0 (25:13, 25:21, 25:20)
2019-08-24: Polska – Portugalia 3:0 (25:14, 25:16, 25:11)

2019-08-25: Słowenia – Portugalia 3:0 (25:21, 25:20, 25:9)
2019-08-25: Ukraina – Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 10:25)

2019-08-26: Włochy – Belgia (poniedziałek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-26: Polska – Ukraina (poniedziałek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-27: Portugalia – Belgia (wtorek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-27: Włochy – Słowenia (wtorek, godzina 21:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-28: Belgia – Polska (środa, godzina 17:30; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-28: Ukraina – Słowenia (środa, godzina 20:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-29: Portugalia – Ukraina (czwartek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-29: Polska – Włochy (czwartek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport).