MŚ w judo: Golomb odpadł w drugiej rundzie, złote medale dla Ukrainy i Gruzji

Sporty walki

Ukrainka Daria Biłodid w kat. 48 kg i Gruzin Luchumi Czchwimiani w 60 kg zdobyli pierwsze złote medale mistrzostw świata w judo, które rozpoczęły się w Tokio. Debiutujący w imprezie tej rangi Tomer Golomb odpadł w drugiej rundzie.

Pochodzący z Izraela 20-letni Golomb niedawno zadebiutował w biało-czerwonych barwach. Podczas zawodów Grand Prix w Zagrzebiu, zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich, zajął trzecie miejsce.

W stolicy Japonii w pierwszej rundzie wagi 60 kg miał tzw. wolny los, a w kolejnej przegrał z Francuzem Walide'em Khyarem przez ippon w trzeciej minucie pojedynku. Jego rywal odpadł w 1/8 finału.

W tej kategorii triumfował Gruzin Czchwimiani, który w finale zwyciężył przez ippon Uzbeka Szarafudina Lutfilajewa. Brązowe medale dla Jeldosa Smietowa z Kazachstanu i reprezentanta gospodarzy Ryuju Nagayamy, który w walce o trzecie miejsce wygrał ze swoim bardziej utytułowanym rodakiem Naohisą Takato, trzykrotnym mistrzem globu.

Wśród kobiet w kat. 48 kg najlepsza okazała się, podobnie jak przed rokiem w Baku, Ukrainka Biłodid. 18-letnia zawodniczka w pojedynku o złoto, który także był powtórką z poprzednich MŚ, wygrała z Japonką Funą Tonaki przez waza-ari.

Na najniższym stopniu podium stanęły ubiegłoroczna wicemistrzyni Europy, choć w kat. 52 kg, Distria Krasniqi, a także zawodniczka z Mongolii Urantsets Munkhbat, srebrna medalistka MŚ sprzed dwóch lat.