MŚ w wioślarstwie: Dobry początek Polaków w Linzu

Inne
MŚ w wioślarstwie: Dobry początek Polaków w Linzu
fot. PAP

W pierwszym dniu wioślarskich mistrzostw świata w Linzu wszystkie polskie osady, które rozpoczęły rywalizację, zakwalifikowały się do kolejnych rund bez konieczności walki w repasażach. Cztery z dziesięciu załóg odniosły zwycięstwa w swoich przedbiegach.

Czwórka bez sternika w składzie: Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski miała pięć sekund przewagi nad drugą na mecie osadą z Rumunii. Obie czwórki zakwalifikowały się do półfinału. We wszystkich przedbiegach tylko Włosi uzyskali lepszy czas od biało-czerwonych.

 

Bardzo dobrze spisali się także Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański w czwórce podwójnej. Osada będąca - zdaniem prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Ryszarda Stadniuka - jednym z najpoważniejszych polskich kandydatów do medalu w Austrii również wygrała swój przedbieg i popłynie w półfinale.

 

Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup także zajęli pierwsze miejsce, ale w dwójce podwójnej startuje większa liczba załóg, więc srebrni medaliści sprzed dwóch lat awansowali na razie tylko do ćwierćfinału. W tej samej sytuacji jest startujący w jedynce Natan Węgrzycki-Szymczyk. Wygrana w jedynce dała polskiemu skiffiście miejsce w 1/4 finału.

 

W rywalizacji kobiet w czwórce bez sterniczki bezpośrednio do półfinału dostały się Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Maria Wierzbowska. Były drugie w swoim wyścigu i także uniknęły konieczności startu w repasażach.

 

Anna Wierzbowska i Monika Sobieszek zajęły z kolei trzecie miejsce w swoim wyścigu i zakwalifikowały się do ćwierćfinału dwójek bez sterniczki. W tej samej konkurencji mężczyzn Bartosz Modrzyński i Łukasz Posyłajka uplasowali się na czwartej pozycji, ale to także wystarczyło, aby zapewnić sobie miejsce w 1/4 finału.

 

W tej rundzie wystąpią także obie dwójki podwójne wagi lekkiej: Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski oraz Weronika Deresz i Katarzyna Wełna. Oba duety ukończyły swoje przedbiegi na trzecim miejscu.

 

W ćwierćfinale popłynie też Miłosz Jankowski w jedynce wagi lekkiej - jedynej konkurencji nieolimpijskiej, w której startuje reprezentant Polski. Wioślarz AZS AWFiS Gdańsk zajął w niedzielę drugie miejsce w przedbiegu.

 

O medale w Linzu walczy łącznie 12 polskich osad, dla 11 z nich stawką jest także kwalifikacja olimpijska na przyszłoroczne igrzyska w Tokio.

 

W poniedziałek do rywalizacji włączy się kobieca dwójka podwójna: Martyna Radosz i Krystyna Lemańczyk-Dobrzelak. We wtorek natomiast po raz pierwszy zaprezentują się broniące tytułu w czwórce podwójnej: Katarzyna Zillmann, Maria Springwald,

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko.

 

Regaty w Austrii potrwają do 1 września. Pierwsze medale - w konkurencjach nieolimpijskich - zostaną rozdane w piątek. Pozostałe finały A odbędą się w sobotę i niedzielę.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze