Rajd Niemiec: Tanak najlepszy, trzecie miejsce Kajetanowicza w WRC2

Moto

Lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) wygrał Rajd Niemiec, 10. rundę cyklu. Kajetan Kajetanowicz (VW Polo R5) był trzeci w WRC2 i 14. w klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce ze stratą 20,8 s wywalczył Brytyjczyk Kris Meeke (Toyota Yaris WRC), a trzecie kolejny kierowca Toyoty Fin Jari-Matti Latvala - strata 36 s.

"Na przedostatnim odcinku pojawiły się problemy i nie mogłem atakować. Generalnie jest w porządku. Wygraliśmy i to jest najważniejsze. Miałem problemy z przednimi hamulcami. Zajęliśmy całe podium, za co brawa dla całego zespołu" - powiedział Tanak.

Estończyk odniósł jedenaste zwycięstwo w karierze w WRC i po raz 24 stanął na podium. To jego drugie zwycięstwo z rzędu, poprzednio był najszybszy w Finlandii.

Zadowolony ze swojego startu był także Meeke. "W tym roku mogliśmy już być na podium kilka razy, ale pojawiały się problemy. Przebite opony ale i moje błędy. Teraz chcę więcej takich rajdów jak ten" - ocenił start Brytyjczyk.

Także Latvala, najbardziej doświadczony kierowca w ekipie Toyoty, był usatysfakcjonowany. "Byliśmy pod dużą presją, ale wszystko się udało. Całe nasze podium, to wielki sukces" - ocenił.

To nie pierwszy w historii startów Toyoty w mistrzostwach świata triplet. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 roku, także podczas Rajdu Niemiec, gdy wszystkie miejsca na podium zajęli kierowcy ekipy Volkswagena. Toyota ma również w dorobku cztery czołowe lokaty w rundzie WRC. Miało to miejsce w Rajdzie Safari 1993 i Rajdzie Wybrzeża Kości Słoniowej 1986.

Na ósmej pozycji został sklasyfikowany obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Citroen C3 WRC) ze stratą prawie dwóch minut do Tanaka.

Przed ostatnim odcinkiem specjalnym Kajetanowicz był w WRC2 drugi mając 2 s przewagi nad Niemcem Marijanem Griebelem (Skoda Fabia R5). Jednak na ostatniej próbie Griebel był szybszy o 5 s i dzięki temu awansował na drugie miejsce.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Tanak umocnił się na prowadzeniu z dorobkiem 205 pkt. Drugi jest Belg Thierry Neuville (Huyndai I20 WRC) - 170 pkt, a trzeci Ogier - 163 pkt. Do końca sezonu matematycznie tylko ta trójka ma szansę na tytuł.

W klasyfikacji zespołów prowadzi Hyundai - 289 pkt przed Toyotą - 281 i Citroenem - 216.

Kolejną rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany na drugą połowę września Rajd Turcji.