Vuelta a Espana: Quintana wygrał drugi etap, Roche nowym liderem

Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) wygrał drugi etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana z Benidorm do Calpe (199,6 km). Nowym liderem został drugi na mecie Irlandczyk Nicolas Roche (Sunweb). Rafał Majka (Bora-hansgrohe) finiszował na 18. pozycji i jest dziesiąty.

Quintana minął metę samotnie, pięć sekund przed Roche'em i Słoweńcem Primozem Roglicem (Jumbo-Visma). Ta trójka oraz inny Kolumbijczyk Rigoberto Uran (Education First), Włoch Fabio Aru (UAE Team Emirates) i Hiszpan Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) zyskała przewagę nad grupą zasadniczą na ostatniej premii górskiej, 25 km przed metą. Na ostatnich trzech kilometrach skutecznie zaatakował zwycięzca etapu.

Quintana, zwycięzca Vuelta a Espana w 2016, chce powetować sobie dalszą, ósmą lokatę w tegorocznym Tour de France, w którym wygrał jeden z etapów.

Dotychczasowy lider, Kolumbijczyk Miguel Angel Torres (Astana) finiszował ze stratą 37 sekund na 15. pozycji. Taki sam czas uzyskał Majka.

Roche był już liderem Vuelty przez jeden dzień w 2013 roku, kiedy ukończył wyścig na piątym miejscu. W klasyfikacji generalnej po dwóch etapach wyprzedza Quintanę o dwie sekundy i innego Kolumbijczyka Rigoberto Urana (Education First) o osiem.

- Czy spodziewałem się, że po sześciu latach założę czerwoną koszulkę? Tak i nie. Kiedy ścigasz się w wielkim tourze, dopuszczasz myśl, że może się to zdarzyć. Wczoraj wieczorem, gdy byliśmy tak blisko zwycięstwa w klasyfikacji generalnej (po jeździe drużynowej na czas - PAP) i otrzymałem sms-y od znajomych z komentarzem, że wszystko jest możliwe, pomyślałem, że może to się wydarzy w ciągu kilku najbliższych dni, np. z bonifikatą po sprincie lub czymś takim. Nie spodziewałem się, że zrobię to tak, jak się dzisiaj stało, ale jestem bardziej niż szczęśliwy - mówił na mecie syn Stephena Roche'a, mistrza świata zawodowców z 1987 roku.

Majka awansował z 18. na 10. pozycję. Do lidera traci 46 s.

W poniedziałek czeka kolarzy trzeci etap z Ibi do Alicante. Profil 188-kilometrowej trasy sprzyja specjalistom sprintu.