MŚ koszykarzy: Wygrana USA z Kanadą w ostatnim sparingu

Koszykarze USA pokonali w Sydney Kanadę 84:68 w swoim ostatnim meczu towarzyskim przed mistrzostwami świata. Obie drużyny przygotowują się do finałowego turnieju w Chinach, który potrwa od 31 sierpnia do 15 września.

W tej samej hali w Sydney, gdzie w 2000 roku ich poprzednicy zdobyli złoty medal olimpijski, Amerykanie odnieśli pewne zwycięstwo, prowadząc przez cały mecz - 20:9 po pierwszej kwarcie i 46:31 do przerwy. Kanadyjczycy mieli w pierwszych 20 minutach bardzo słabą skuteczność - trafili ledwie 12 z 43 rzutów z gry i trzy z 14 za trzy punkty.

W zwycięskim zespole wyróżnili się Jaylen Brown - 19, Donovan Mitchell - 12 i cztery asysty, Kemba Walker 12 pkt oraz Myles Turner, który uzyskał double-double: 10 pkt i 15 zb.

Najskuteczniejszy wśród pokonanych był Kyle Wiltjer - 21 pkt, podczas gdy jedyny gracz NBA w ich składzie, skrzydłowy Khem Birch z Orlando Magic, zanotował 13 pkt i sześć zbiórek.

Amerykanie poprawili tym zwycięstwem złe wrażenie po poprzednim meczu kontrolnym, kiedy to w Melbourne przed ponad 52-tysięczną widownią przegrali z Australią 94:98. Była to pierwsza porażka reprezentacji USA z zawodnikami NBA w składzie od prawie 13 lat i po 78 kolejnych zwycięstwach.

W kadrze Stanów Zjednoczonych na zbliżający się mundial brakuje kilkunastu największych gwiazd NBA, na czele z LeBronem Jamesa, Stephenem Currym, Jamesem Hardenem czy Anthonym Davisem.

Reprezentacja Kanady, prowadzona przez Nicka Nurse'a, coacha mistrza NBA Toronto Raptors (przed kilku laty jego asystentem w Rio Grande Volley Vipers, filialnej drużynie Houston Rockets, był trener polskiej kadry Mike Taylor), może mówić o jeszcze większym osłabieniu. Ostatnim graczem NBA, który opuścił zespół z powodu kontuzji kolana był Kelly Olynyk z Miami Heat. Dołączył do innych wielkich nieobecnych, m.in. Andrew Wigginsa, Jamala Murraya, R.J. Barretta, Tristana Thompsona, Dwighta Powella, Shai Gilgeousa-Alexandra czy Chrisa Bouchera.

Mistrzostwa świata w Chinach rozpoczną się 31 sierpnia. Kanada trafiła do grupy G z Australią, Litwą i Senegalem, jednej z najtrudniejszych w pierwszej fazie. Amerykanie w gr. E zmierzą się z Turcją, Czechami i Japonią. Reprezentację Polski w gr. A czekają mecze z Wenezuelą, Chinami oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej.