Trzecie zwycięstwo, pierwszy stracony set. Polki w 1/8 finału ME siatkarek

Trzeci mecz, trzecie zwycięstwo! W spotkaniu grupy B mistrzostw Europy polskie siatkarki pokonały Ukrainę 3:1. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego zapewniły sobie już awans do 1/8 finału. W wtorek będą miały dzień przerwy, a w Łodzi dojdzie do konfrontacji Portugalia – Belgia i Włochy – Słowenia. Gospodynie kolejne mecze grupowe zagrają w środę (z Belgią) i w czwartek (z Włochami).

Polki udanie rozpoczęły to spotkanie, szybko wypracowały sobie znaczącą przewagę (8:3) i... oddały inicjatywę rywalkom. Ukrainki popisały się serią udanych akcji, a Iryna Truszkina asem serwisowym wyrównała stan seta na 9:9. Polki miały spore problemy z przyjęciem, nie kończyły ataków, a rywalki budowały przewagę (12:15). Gospodynie odrobiły straty (19:19), ale końcówka należała do rywalek. Nadia Kodola atakiem blok-aut wywalczyła piłkę setową (19:24), a Olesia Rychluk zamknęła tę odsłonę (20:25).

Podrażnione takim obrotem sprawy Polki, drugą odsłonę rozpoczęły od mocnego uderzenia. Zaczęły od skutecznych zagrywek Magdaleny Stysiak (9:2) i Agnieszki Kąkolewskiej (11:4), złapały właściwy rytm, poprawiły skuteczność w ataku i kontrolowały sytuację na parkiecie. W końcówce seta różnica przekroczyła dziesięć oczek. Atak blok-aut Malwiny Smarzek-Godek dał piłkę setową, a chwilę później przeciwniczki pogubiły się po zagrywce Kąkolewskiej (25:11).

Set numer trzy miał wyrównany początek (8:8), a potem polki odskoczyły na kilka oczek dzięki dobrej grze blokiem (11:8). Tę przewagę udało się biało-czerwonym utrzymać w dalszej części tej odsłony (17:13, 21:18), choć rywalki sprawiały w końcówce sporo kłopotów. Natalia Mędrzyk atakiem po bloku wywalczyła piłkę setową (24:19), ale Ukrainki obroniły się w trzech kolejnych akcjach. Dopiero zaskakująca kiwka Joanny Wołosz ustaliła wynik tej części meczu na 25:22.

W czwartej partii siatkarki trenera Nawrockiego szybko zaczęły budować przewagę (5:2, 11:7). W środkowej części seta biało-czerwone już zdecydowanie odskoczyły przeciwniczkom, a w końcówce przewaga była tak wyraźna, że mogły kontrolować sytuację na parkiecie (20:12). Pojedynczy blok Kąkolewskiej przyniósł piłkę meczową, a skuteczny atak Smarzek-Godek w kolejnej akcji zakończył to spotkanie (25:15).

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek-Godek (26), Magdalena Stysiak (19), Natalia Mędrzyk (14), Agnieszka Kąkolewska (12) – Polska; Olesia Rychluk (17), Nadia Kodola (12) – Ukraina. Polki były skuteczniejsze w ataku, lepiej też punktowały blokiem (9–5).

Polskie siatkarki we wcześniejszych grach pokonały Słowenię (3:0) oraz Portugalię (3:0). Po zwycięstwie nad Ukrainą, na dwa spotkania przed końcem fazy grupowej, zapewniły sobie awans do 1/8 finału. We wtorek gospodynie mają dzień przerwy, a potem czeka je rywalizacja o czołowe miejsca w grupie z Belgią i Włochami. Liderem grupy są Włoszki, które w poniedziałek pokonały Belgię i mają na koncie trzy zwycięstwa po 3:0.

Polska – Ukraina 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) oraz Paulina Maj-Erwardt (libero), Martyna Grajber, Katarzyna Zaroślińska-Król, Marlena Kowalewska, Martyna Łukasik, Klaudia Alagierska. Trener: Jacek Nawrocki.
Ukraina: Iryna Truszkina, Ałła Politanska, Julia Gierasimowa, Nadia Kodola, Anna Stepaniuk, Olesia Rychluk – Anastasija Karasowa (libero) oraz Karyna Denysowa, Switłana Dorsman, Ołeksandra Peretiatko, Anastasia Kraiduba. Trener: Garij Jegiazarow.

Terminarz i plan transmisji meczów grupy B ME siatkarek 2019:

2019-08-23: Belgia – Ukraina 3:0 (25:10, 25:19, 25:22)
2019-08-23: Włochy – Portugalia 3:0 (25:15, 25:14, 25:13)
2019-08-23: Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

2019-08-24: Belgia – Słowenia 3:0 (25:13, 25:21, 25:20)
2019-08-24: Polska – Portugalia 3:0 (25:14, 25:16, 25:11)

2019-08-25: Słowenia – Portugalia 3:0 (25:21, 25:20, 25:9)
2019-08-25: Ukraina – Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 10:25)

2019-08-26: Włochy – Belgia 3:0 (25:18, 25:21, 25:23)
2019-08-26: Polska – Ukraina 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15)

2019-08-27: Portugalia – Belgia (wtorek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-27: Włochy – Słowenia (wtorek, godzina 21:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-28: Belgia – Polska (środa, godzina 17:30; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-28: Ukraina – Słowenia (środa, godzina 20:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-29: Portugalia – Ukraina (czwartek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-29: Polska – Włochy (czwartek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport).