Wandzik: Wierzyliśmy w wyeliminowanie Rangers

Piłka nożna
Wandzik: Wierzyliśmy w wyeliminowanie Rangers
fot. Cyfrasport

- Gra z Rangersami była dla nas dużym przeżyciem, ale wierzyliśmy w ich wyeliminowanie, bo mieliśmy mocny zespół – powiedział były bramkarz Górnika Zabrze Józef Wandzik. W 1987 roku zabrzanie odpadli ze Szkotami w 1/8 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych.

PEMK był poprzednikiem Ligi Mistrzów. W czwartek w Glasgow zagra Legia Warszawa w rewanżowym meczu czwartej, decydującej rundy kwalifikacji Ligi Europy. U siebie warszawianie zremisowali z Rangers FC 0:0.

 

- My wtedy rzadziej rywalizowaliśmy z europejskimi zespołami. Jeździliśmy do NRD, Czechosłowacji, najdalej na Węgry. A w pucharach trafialiśmy na Rangers, Juventus, Real Madryt, bo drużyn w tych rozgrywkach było mniej. Tego ogrania w Europie nam zabrakło – stwierdził 52-krotny reprezentant Polski.

 

Górnik w Glasgow przegrał 1:3 (gol Jana Urbana), w rewanżu zremisował 1:1 (trafił Andrzej Orzeszek).

 

- Pamiętam, że kiedy wyszliśmy na rozgrzewkę w Glasgow, trybuny były prawie puste. Ale już przed samym meczem pełne kibiców, którzy do końca korzystali z ofert pobliskich pubów. Podczas spotkania atmosfera była fantastyczna – dodał były bramkarz Górnika, Ruchu Chorzów i greckiego Panathinaikosu Ateny.

 

Podkreślił, że przed laty polskie drużyny nie mogły liczyć na duże wsparcie swoich kibiców podczas spotkań wyjazdowych.

 

- Wiadomo, były potrzebne paszporty, wizy. W Glasgow pojawiła się mała grupka naszych kibiców, ale to było coś innego niż dziś, kiedy Europa jest otwarta i wszędzie można jeździć – ocenił.

 

Zaznaczył, że mimo doceniania klasy i marki rywala, była w klubie ustalona premia za wyeliminowanie Szkotów.

 

- Zawsze tak było. Musi być określona nagroda za zrealizowanie wyznaczonego celu. A w nas była wiara w wyeliminowanie rywala. Mieliśmy wtedy naprawdę mocny zespół, z reprezentantami Polski – powiedział Wandzik.

 

Zauważył, że prowadzeni przez Graema Sounessa Szkoci prezentowali futbol inny od obiegowego brytyjskiego modelu.

 

- To nie była taka gra do przodu długimi podaniami i walka. Oni potrafili świetnie rozgrywać piłkę, to była wtedy europejska firma – stwierdził.

 

Podkreślił, że piłka nożna na przestrzeni lat się zmieniła.

 

- Teraz nasze zespoły jeżdżą na obozy do Turcji, Hiszpanii, czy na Cypr, poznają odmienne style gry. Ale... futbol był kiedyś bardziej romantyczny. Dziś to biznes. Jestem szczęśliwy, że mogłem grać przeciwko światowej klasy zawodnikom, a teraz niech młodzi dokonają więcej – podsumował Wandzik.

 

WYNIKI I TERMINARZ LIGI EUROPY

 

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.

JA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie