Magazyn żużlowy: Pokaż mi jakie masz rezerwy, a powiem ci...

Żużel
Magazyn żużlowy: Pokaż mi jakie masz rezerwy, a powiem ci...
fot. Polsat Sport

... jak silny masz zespół. Takie powiedzenie często można usłyszeć w sportach drużynowych pokroju piłki nożnej, siatkówki, czy "kosza". Ale jak to działa w speedwayu? Czy zawodnik rezerwowy jest wartością dodaną dla ekipy, ale jednocześnie ujemną dla siebie samego w kontekście rozwoju? O tym porozmawiamy w najbliższym odcinku magazynu żużlowego.

Od niedawna w polskim żużlu, a konkretnie w PGE Ekstralidze obowiązuje przepis o popularnej "ósemce", czyli innymi słowy zawodniku rezerwowym, który w każdym momencie spotkania może zastąpić dowolnego seniora. Idea ta miała na celu zwiększenie roszad taktycznych menadżerów, co byłoby jednocześnie sporą gratką dla kibica. W praktyce przekonaliśmy się, że wygląda to nieco inaczej. Ów rezerwowy zazwyczaj nie pojawia się na torze lub dostaje sporadyczne szanse, co sprawia, że mało kto chciałby dzierżyć tę pozycję.

 

Niewykluczone, że od nowego sezonu przepis ten wejdzie w życie także w rozgrywkach Nice 1 ligi żużlowej. Tomasz Lorek z tej okazji zaprosił do swojego studia ludzi, którzy kompetentnie są w stanie wypowiedzieć się na temat przydatności zawodnika rezerwowego oraz wadach tej pozycji. Poruszymy także wątek zawiłości regulaminowych. A kto tym razem odwiedzi nasze studio?

 

Grzegorz Walasek - jeden z najbardziej doświadczonych polskich żużlowców, obecnie reprezentujący barwy Arged Malesa TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski. W 2004 roku na torze w Częstochowie wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, pokonując po biegu dodatkowym Jarosława Hampela. Na swoim koncie ma także tytuły Drużynowego Mistrza Świata oraz występy w cyklu Grand Prix.

 

Damian Dróżdż - pochodzący z Częstochowy, ale licencję żużlową zdał w barwach Kolejarza Opola. Występował m.in. w ekstraligowym Betard Sparcie Wrocław, gdzie wespół z Maksymem Drabikiem tworzył silną formację juniorską. Przed sezonem 2019 w końcu było mu dane zasilić barwy klubu spod Jasnej Góry - forBet Włókniarza Częstochowa, którego jest zawodnikiem rezerwowym.

 

Jacek Frątczak - ścisły umysł kochający matematykę oraz statystyki. Wielki pasjonat speedwaya, co sprawiło, że przez wiele lat był kierownikiem drużyny Falubazu Zielona Góra. W ostatnich latach próbował swoich sił jako samodzielny menadżer Get Well Toruń.

 

Ponadto w magazynie przedstawimy reportaż z Torunia, gdzie porozmawialiśmy o wspomnianej roli rezerwowego. Będzie także... żużel na rowerach, czyli przybliżymy na czym polega popularny w naszym kraju speedrower.

 

Transmisja magazynu żużlowego o godz. 16:30 w Polsacie Sport News oraz na Polsatsport.pl.

Krystian Natoński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie