ME siatkarek 2019: Emocje tylko w pierwszym secie. Włoszki pewnie ograły Słowenię

W drugim wtorkowym meczu grupy B mistrzostw Europy siatkarek Włoszki pokonały Słowenię 3:0. Dzięki tej wygranej, podopieczne trenera Davide Mazzantiego umocniły się na czele tabeli. W środę w Łodzi dojdzie do konfrontacji Belgia – Polska oraz Ukraina – Słowenia.

W pierwszym secie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Słowenki sprawiły rywalkom sporo kłopotów, uzyskały przewagę po asie serwisowym Tiny Grudiny (17:18). W końcówce siatkarki z Italii wyszły z niemałej opresji – rywalki miały piłkę setową przy stanie 22:24. Atak Indre Sorokaite i dotknięcie siatki przez Słowenki w kolejnej akcji sprawiły, że seta rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Wygrały ją Włoszki, wykorzystując problemy z przyjęciem u przeciwniczek. Piłkę setową wywalczyła Sorokaite, a w kolejnej akcji Ofelia Malinov ustrzeliła zagrywką Monikę Potokar (27:25).

Druga odsłona miała jednostronne oblicze. Słowenki w ogóle nie nawiązały walki z rywalkami, które od początku zaczęły budować przewagę (8:3). Po skutecznym ataku Sorokaite różnica wynosiła już dziesięć oczek (14:4) i w tej sytuacji stało się jasne, że podopieczne trenera Davide Mazzantiego pewnie zmierzają po zwycięstwo w tym secie. Mocną bronią Włoszek był w tej partii punktowy blok (5–0), właśnie po zablokowaniu Izy Mlakar wywalczyły piłkę setową. W kolejnej akcji as serwisowy Paoli Egonu dopełnił "dzieła zniszczenia" (25:8).

W trzeciej partii znów oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip, która toczyła się przy minimalnej przewadze siatkarek Italii. Nadal skutecznie serwowała Egonu (4:2, 13:9), dobrze funkcjonował włoski blok, a Słowenki poprawiły przyjęcie i grę w obronie. Kluczowa dla losów seta okazała się seria pięciu wygranych przez Włoszki akcji – od stanu 15:13 do 20:13. Siatkarki ze Słowenii nie były już w stanie nawiązać walki, popełniały też coraz więcej błędów. Piłkę meczową wywalczyła Egonu (24:15), rywalki obroniły się w dwóch kolejnych akcjach, ale pojedynczy blok Cristiny Chirichelli zakończył to spotkanie (25:17).

Najwięcej punktów: Paola Egonu (16), Cristina Chirichella (13), Miriam Fatime Sylla (11) – Włochy; Iza Mlakar (12) – Słowenia. Mocną bronią siatkarek Italii był w tym spotkaniu punktowy blok (10–1); lepiej od rywalek prezentowały się również w ataku i polu zagrywki.

Po zwycięstwach bez straty seta nad Portugalią, Ukrainą i Belgią podopieczne trenera  Mazzantiego miały już zapewniony awans do 1/8 finału. W czwartym meczu – przeciwko Słowenii – odniosły czwarte zwycięstwo 3:0. Umocniły się na czele tabeli, a fazę grupową zakończą czwartkowym spotkaniem z Polską. Dla siatkarek reprezentacji Słowenii kluczowe będzie środowe starcie z reprezentacją Ukrainy. Powinno ono zadecydować o tym, która z tych dwóch ekip jako czwarta z grupy B wywalczy awans do 1/8 finału. Pewne gry w fazie play-off są już – obok Włoszek – reprezentacje Polski i Belgii.

Włochy – Słowenia 3:0 (27:25, 25:8, 25:17)

Włochy: Ofelia Malinov, Indre Sorokaite, Cristina Chirichella, Anna Danesi, Miriam Fatime Sylla, Paola Egonu – Monica De Gennaro (libero) oraz Beatrice Partochiale,  Alessia Orro. Trener: Davide Mazzanti.
Słowenia: Sara Najdic, Sasa Planinsec, Tina Grudina, Iza Mlakar, Lana Scuka, Monika Potokar – Leja Janezić (libero) oraz Daria Erżen, Eva Mori, Ana Marija Vovk, Eva Zatković,Veronika Mikl (libero), Zana Zdovc Sporer. Trener: Alessandro Chiappini.

Terminarz i plan transmisji meczów grupy B ME siatkarek 2019:

2019-08-23: Belgia – Ukraina 3:0 (25:10, 25:19, 25:22)
2019-08-23: Włochy – Portugalia 3:0 (25:15, 25:14, 25:13)
2019-08-23: Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

2019-08-24: Belgia – Słowenia 3:0 (25:13, 25:21, 25:20)
2019-08-24: Polska – Portugalia 3:0 (25:14, 25:16, 25:11)

2019-08-25: Słowenia – Portugalia 3:0 (25:21, 25:20, 25:9)
2019-08-25: Ukraina – Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 10:25)

2019-08-26: Włochy – Belgia 3:0 (25:18, 25:21, 25:23)
2019-08-26: Polska – Ukraina 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15)

2019-08-27: Portugalia – Belgia 1:3 (13:25, 26:24, 20:25, 11:25)
2019-08-27: Włochy – Słowenia 3:0 (27:25, 25:8, 25:17)

2019-08-28: Belgia – Polska (środa, godzina 17:30; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-28: Ukraina – Słowenia (środa, godzina 20:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-29: Portugalia – Ukraina (czwartek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-29: Polska – Włochy (czwartek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport).