Dreszczowiec w Łodzi! Pierwsza porażka polskich siatkarek w ME 2019

Polskie siatkarki przegrały w Łodzi z Belgią 2:3 w swym czwartym meczu w finałach ME 2019. Spotkanie miało dramatyczny przebieg, a biało-czerwone nie zdołały wykorzystać trzech piłek meczowych. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego, które już przed tym spotkaniem miały zapewniony awans do 1/8 finału, na zakończenie fazy grupowej zmierzą się z reprezentacją Włoch.

W premierowej partii obie ekipy toczyły początkowo wyrównaną walkę, a wynik oscylował wokół remisu. Kluczowa dla losów seta była seria pięciu wygranych piłek od stanu 14:14 do 19:14 przy serwisach Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej. Do dobrej zagrywki dołożyły gospodynie szczelny blok i skuteczną grę w ataku. To pozwoliło pewnie wygrać seta. Podwójny blok na Kai Grobelnej przyniósł piłkę setową (24:19), a autowy serwis Britt Herbots zamknął tę tę część meczu (25:20).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęły Belgijki, które poprawiły grę w obronie (3:6). Set długo toczył się przy ich przewadze (9:12, 14:16), ale Polki znów popisały się serią wygranych akcji (20:16). Wydawało się, że gospodynie przejmą inicjatywę i spokojnie rozstrzygną seta na swą korzyść, ale szybko roztrwoniły zaliczkę (20:20), jak się potem okazało, nie po raz ostatni w tej partii... Gdy Malwina Smarzek-Godek zaatakowała po bloku, Polki miały piłkę setową przy stanie 24:21, później nastąpił dramat biało-czerwonych. Rywalki doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Asami serwisowymi popisały się Celine Van Gestel (24:24) i Britt Herbots (25:26). Ostatnią akcję seta skończyła Herbots, przechylając szalę zwycięstwa na stronę Belgijek (25:27).

Set numer trzy długo miał wyrównany przebieg (9:9, 15:15). Później inicjatywę przejęły biało-czerwone, które znów zaczęły dobrze zagrywać i skutecznie atakować. Dobra dyspozycja Smarzek-Godek i Magdaleny Stysiak pozwoliła zbudować przewagę (20:16), której tym razem Polki nie oddały. Atak Natalii Mędrzyk przyniósł piłkę setową (24:19), a dwie akcje później Smarzek-Godek atakiem po bloku rywalek ustaliła wynik seta na 25:20.

W czwartej odsłonie, po początkowej przewadze Polek (6:8), do głosu doszły reprezentantki Belgii. Mariles Janssens wykorzystała problemy gospodyń w przyjęciu i popisała się serią trzech punktowych zagrywek (10:12), potem Belgijki jeszcze powiększyły dystans (13:18). Polki nie były już w stanie odrobić strat. Asem serwisowym popisała się Van Gestel (16:21), piłkę setową wywalczyła Herbots (20:24), a partię skończyła skutecznym atakiem po bloku Grobelna (21:25).

W tej sytuacji mecz miał rozstrzygnąć tie-break. W nim od pierwszych akcji byliśmy świadkami zaciętej walki. Przy zmianie stron, po skutecznym ataku Smarzek-Godek, dwa oczka zaliczki miały Polki (8:6). Potem gospodynie jeszcze powiększyły punktowy dystans (11:7), ale Belgijki złapały punktowy kontakt po asie serwisowym Janssens (12:11). Smarzek-Godek atakiem po bloku wywalczyła piłkę meczową (14:12), ale dwie kolejne akcje padły łupem rywalek. Po asie serwisowym Herbots rozpoczęła się rywalizacja na przewagi i to Belgijki wyszły zwycięsko z tej wojny nerwów, kończąc mecz skutecznym blokiem (15:17). Polki  nie zdołały wykorzystać trzech piłek meczowych...

Najwięcej punktów: Malwina Smarzek-Godek (28), Agnieszka Kąkolewska (17), Natalia Mędrzyk (16), Magdalena Stysiak (13) – Polska; Britt Herbots (33), Mariles Janssens (18), Kaja Grobelna (16), Celine Van Gestel (12) – Belgia. Polki lepiej od rywalek punktowały blokiem (16–8), ale zdecydowanie gorzej zagrywką (4–14).

We wcześniejszych spotkaniach ME 2019 podopieczne trenera Nawrockiego wygrały ze Słowenią (3:0), Portugalią (3:0) oraz Ukrainą (3:1). Cztery zwycięstwa mają na koncie Belgijki. Oba zespoły, podobnie jak liderujące w tabeli Włoszki, są już pewne awansu do 1/8 finału.

Polska – Belgia 2:3 (25:20, 25:27, 25:20, 21:25, 15:17)

Polska: Joanna Wołosz, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Malwina Smarzek-Godek – Maria Stenzel (libero) oraz Paulina Maj-Erwardt (libero), Martyna Grajber, Marlena Kowalewska, Klaudia Alagierska. Trener: Jacek Nawrocki.
Belgia: Ilka Van de Vyver, Britt Herbots, Celine Van Gestel, Kaja Grobelna, Dominika Sobolska, Mariles Janssens – Britt Ruysschaert (libero) oraz Jodie Guilliams, Manon Stragier, Silke Van Avermaet. Trener: Gert Van de Broek.

Terminarz i plan transmisji meczów grupy B ME siatkarek 2019:

2019-08-23: Belgia – Ukraina 3:0 (25:10, 25:19, 25:22)
2019-08-23: Włochy – Portugalia 3:0 (25:15, 25:14, 25:13)
2019-08-23: Polska – Słowenia 3:0 (25:12, 25:22, 25:23)

2019-08-24: Belgia – Słowenia 3:0 (25:13, 25:21, 25:20)
2019-08-24: Polska – Portugalia 3:0 (25:14, 25:16, 25:11)

2019-08-25: Słowenia – Portugalia 3:0 (25:21, 25:20, 25:9)
2019-08-25: Ukraina – Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 10:25)

2019-08-26: Włochy – Belgia 3:0 (25:18, 25:21, 25:23)
2019-08-26: Polska – Ukraina 3:1 (20:25, 25:11, 25:22, 25:15)

2019-08-27: Portugalia – Belgia 1:3 (13:25, 26:24, 20:25, 11:25)
2019-08-27: Włochy – Słowenia 3:0 (27:25, 25:8, 25:17)

2019-08-28: Polska – Belgia 2:3 (25:20, 25:27, 25:20, 21:25, 15:17)
2019-08-28: Ukraina – Słowenia (środa, godzina 20:00; transmisja – Polsat Sport)

2019-08-29: Portugalia – Ukraina (czwartek, godzina 18:00; transmisja – Polsat Sport)
2019-08-29: Polska – Włochy (czwartek, godzina 20:30; transmisja – Polsat Sport).