ME siatkarek 2019: Awans Słowenii do 1/8 finału

W drugim środowym meczu grupy B mistrzostw Europy siatkarki reprezentacji Ukrainy przegrały w Łodzi ze Słowenią 2:3. To zwycięstwo dało Słowenkom awans do 1/8 finału. W innym spotkaniu tej grupy Polki przegrały 2:3 z Belgią. Awans do 1/8 finału wywalczyły wcześniej: Włochy, Polska oraz Belgia. W czwartek zostaną rozegrane ostatnie mecze tej części turnieju.

W premierowej partii wyrównana walka obu ekip trwała do stanu 18:17. Później przewagę zaczęły budować Ukrainki, które przy zagrywkach Iryny Truszkiny uzyskały prowadzenie 23:17. Piłkę setową dał im błąd serwisowy rywalek (24:19). Rywalki obroniły się w trzech kolejnych akcjach, ale skuteczny atak Olesi Rychluk zamknął tę część meczu (25:22).

Set numer dwa rozpoczął się od falstartu Ukrainek, które nie radziły sobie z zagrywkami słoweńskich siatkarek (1:8). Gra obu ekip w tym secie mocno falowała. Siatkarki z Ukrainy goniły wynik i były bliskie wyrównania (17:18), w końcówce jednak Słowenki znów zabrały się do roboty i odskoczyły rywalkom. Wynik seta na 21:25 ustaliła atakiem ze środka Sasa Planinsec.

W trzeciej odsłonie, po słabszym otwarciu Ukrainek (3:6), gra się wyrównała. W końcówce ton wydarzeniom na parkiecie nadawały podopieczne trenera Garija Jegiazarowa (16:13, 19:14). Skuteczna kontra dała im piłkę meczową, a w ostatniej akcji tej partii Karyna Denysowa zatrzymała blokiem atak rywalek.

Czwarty set toczył się przy przewadze słoweńskich siatkarek (5:8, 11:14, 15:18). Ukrainki próbowały gonić wynik, ale po udanych akcjach przytrafiały się im proste błędy. Piłkę setową dał ekipie Słowenii podwójny blok po ataku Denysowej (19:24), a gdy Monika Potokar zaatakowała blok-aut (21:25), obie drużyny mogły przygotowywać się do tie-breaka. Lepiej rozpoczęły go Słowenki (1:5, 6:8– przy zmianie stron), a siatkarki z Ukrainy miały problemy ze skończeniem ataków. Słowenki utrzymywały przewagę, a dwa skuteczne bloki dały im decydujące punkty (8:15).

Ukraina – Słowenia 2:3 (25:22, 21:25, 25:18, 21:25, 8:15)

Ukraina: Iryna Truszkina, Ałła Politańska, Julia Gierasimowa, Anna Stepaniuk, Nadia Kodola, Olesia Rychluk – Anastasia Karasowa (libero) oraz Karyna Denysowa, Switłana Dorsman, Anastasia Kraiduba, Ołeksandra Peretiatko. Trener: Garij Jegiazarow.
Słowenia: Tina Grudina, Ana Maria Vovk, Iza Mlakar, Sara Najdic, Lana Scuka, Sasa Planinsec – Veronika Mikl (libero) oraz Eva Mori, Monika Potokar, Daria Erżen, Leja Janezić (libero), Eva Zetković, Ela Pintar. Trener: Alessandro Chiappini.