Pięć polskich osad wioślarskich z kwalifikacją olimpijską

Inne
Pięć polskich osad wioślarskich z kwalifikacją olimpijską
fot. PAP

W czwartkowych startach w mistrzostwach świata w Linzu pięć polskich osad wioślarskich zapewniło sobie kwalifikacje olimpijskie. Nie zawiodły broniące tytułu w czwórce podwójnej Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann.

Ubiegłoroczne mistrzynie świata i Europy, które we wtorek w swoim przedbiegu zajęły drugie miejsce, w repasażu zwyciężyły, prowadząc od startu do mety. Dzięki wygranej wciąż mają szansę na medal w Austrii, a ponadto są już pewne miejsca na przyszłorocznych igrzyskach.

 

Dzięki bardzo mocnemu finiszowi Artur Mikołajczewski i Jerzy Kowalski przesunęli się z czwartego miejsca na trzecie - ostatnie premiowane awansem do finału A dwójek podwójnych wagi lekkiej. Biało-czerwoni byli o niespełna sekundę wolniejsi od zwycięskiej osady włoskiej. W tej konkurencji miejsce w Tokio zapewni sobie siedem załóg, a Polacy są już w najlepszej szóstce.

 

Dobrze spisała się też czwórka bez sterniczki: Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel i Maria Wierzbowska. Podopieczne trenerów Michała Kozłowskiego i Jakuba Urbana były drugie w półfinale, ustępując jedynie Holenderkom. W sobotę powalczą o medal regat w Austrii, ale kwalifikację olimpijską mają już zapewnioną.

 

W rywalizacji mężczyzn w tej konkurencji także drugie miejsce zajęli Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski. Oni również wywalczyli prawo startu w tej konkurencji w Japonii.

 

Drudzy byli też Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Fabian Barański w czwórce podwójnej. Biało-czerwoni byli o prawie sekundę wolniejsi od Włochów, ale ten rezultat pozwolił im zachować szansę na podium i cieszyć się z wyjazdu do Tokio w przyszłym roku.

 

W finale B jedynek wagi lekkiej popłynie Miłosz Jankowski, który w czwartkowym wyścigu 1/2 finału był czwarty. Tej konkurencji nie ma w programie igrzysk.

 

W piątek o miejsce w finałach A powalczą srebrni medaliści MŚ z 2017 roku w dwójce podwójnej Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskum oraz Natan Węgrzycki-Szymczyk w jedynce. Cztery pozostałe osady reprezentujące Polskę w Linzu straciły już szansę na medale i kwalifikacje olimpijskie.

 

Pierwsze medale - w konkurencjach nieolimpijskich - zostaną rozdane w piątek. Pozostałe finały A odbędą się w weekend.

psl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze