MŚ koszykarzy: Blisko sensacji w meczu USA

Trzeci dzień mistrzostw świata koszykarzy w Chinach przyniósł niespodzianki. Dominikana pokonała Niemcy 70:68, które po dwóch kolejkach są bez wygranej i bez szans na awans do drugiej fazy. Blisko sprawienia sensacji była Turcja w meczu z USA, ale przegrała po dogrywce 92:93.

O sukcesie koszykarzy USA decydowały rzuty wolne. To one pozwoliły im doprowadzić do remisu i dogrywki po czterech kwartach 81:81, a w dodatkowym czasie gry dały minimalne zwycięstwo i awans do drugiej rundy oraz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio.

Koszykarze z Turcji prowadzili 81:79 w ostatniej sekundzie czwartej kwarty. Amerykanie próbowali rzutami za trzy punkty zniwelować straty. Jason Tatum został faulowany przy takiej próbie, gdy tablica świetlna wyświetliła koniec czasu, ale sędziowie po obejrzeniu powtórki uznali, że faul został popełniony w czasie, gdy było 0,1 s do końca meczu w regularnym czasie. Wykorzystał dwa z trzech rzutów doprowadzając do dogrywki. W niej trwała walka kosz za kosz, a zawodnicy obydwu drużyn popełniali błędy.

Na 2,1 sekundy przed upływem dogrywki dwa wolne trafił Kris Middleton co zapewniło sukces zespołowi trenera Gregga Popovicha. Turcy w ostatnich dziewięciu sekundach cztery razy stawali na linii rzutów wolnych i nie trafili żadnego rzutu. Najwięcej punktów dla USA uzyskał Middleton - 14, a Kemba Walker miał 14 oraz siedem asyst i sześć zbiórek. Double-double miał natomiast Tatum - 11 pkt i 11 zbiórek. Wśród graczy z Turcji najlepszy był skrzydłowy Milwaukee Bucks Ersan Ilyasova - 23 pkt i 14 zbiórek.

"Każdy mógł wygrać. Bierzemy wygraną" - powiedział trener Gregg Popovich.

Było to 21. z rzędu zwycięstwo koszykarzy USA w turnieju mistrzostw świata. Po raz drugi jednym z arbitrów Amerykanów w Szanghaju był Wojciech Liszka ze Szczecina.

Drugie zwycięstwa we wtorek, oprócz USA, odniosły zespoły Francji, Dominikany, Brazylii, Australii i Litwy i to one są pewne udziału w drugiej rundzie i uczestnictwa w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk.

Niemcy, którzy przegrali z Francuzami w meczu otwarcia, tym razem ulegli Dominikanie 68:70. Niespodzianką jest także porażka Grecji, mającej w składzie najlepszego koszykarza sezonu zasadniczego NBA Giannis Antetokounmpo (tylko 13 pkt) z Brazylią 78:79 (gr. F)

W środę trzecią kolejkę meczów rozegrają zespoły z grup A-D. Polska zmierzy się w Pekinie z Wybrzeżem Kości Słoniowej (o godz. 10 czasu polskiego). Biało-czerwoni są liderami grupy A po tym, jak pokonali Wenezuelę 80:69 i Chiny po dogrywce 79:76.