Turniej mistrzowski strefy NORCECA odbywa się w dniach 2-7 września na Uniwersytecie Winnipeg w Kanadzie, a udział w nim biorą zespoły z Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej oraz Karaibów. Surinam - jako jedyny kraj położony w obrębie Ameryki Południowej miał być częścią grupy A, w której czekała go rywalizacja z Kanadą, Meksykiem i Portoryko.
 
Reprezentacja ta zdecydowała się jednak wycofać kilka godzin przed rozpoczęciem rywalizacji. Na oficjalnej stronie związku NORCECA napisano, że decyzja zapadła w niewyjaśnionych okolicznościach. To oznaczało walkower dla Kanady, która rozpoczęła turniej od zwycięstwa 3:0 (25:0, 25:0, 25:0).
 
- Jesteśmy zawiedzeni tak późną decyzją i wycofaniem się Surinamu, ale wciąż czekamy na kilka świetnych spotkań. Zwycięstwa będą oznaczać zbliżenie się do igrzysk olimpijskich - powiedział Alan Ahac, jeden z dyrektorów kanadyjskiego związku siatkarskiego.
 
Media z tamtego regionu rozpisują się jednak na temat potencjalnej przyczyny wycofania się Surinamu, cytując słowa prezydenta związku siatkarskiego, Verdy'ego Getrouwa. Miało pójść o brak pieniędzy.
 
Tym samym wiadomo już, że pozostało tylko siedmiu kandydatów na cztery miejsca premiowane szansą awansu na IO 2020 w Tokio. Cztery najlepsze zespoły mistrzostw w Winnipeg zagrają w turnieju kwalifikacyjnym w styczniu. Awans w turnieju interkontynentalnym zapewniła już sobie reprezentacja USA, więc faworytami do zajęcia pożądanych miejsc są Kanada, Kuba i Portoryko.