ME siatkarek 2019: Turcja potencjalnym rywalem polskich siatkarek

Siatkarki reprezentacji Turcji wygrały w Ankarze z Holandią 3:0 w ćwierćfinale mistrzostw Europy siatkarek. Turczynki zmierzą się w sobotnim półfinale ze zwycięzcą meczu Polska – Niemcy.

Spotkanie lepiej rozpoczęły Holenderki (3:7), ale gra szybko się wyrównała. Od stanu 13:13 przewagę zaczęły budować gospodynie, a ich mocną bronią była zagrywka (19:15). W końcówce Turczynki utrzymały kilkupunktowy dystans. Meliha Ismailoglu kiwką za blok wywalczyła piłkę setową, a w kolejnej akcji Hande Baladin zamknęła tę część meczu skutecznym atakiem (25:20).

W secie numer dwa również, po wyrównanym początku (11:11), przewagę zaczęły budować Turczynki, punktując blokiem (7–2 w tym elemencie w całym secie!). W końcówce zaliczka wynosiła już cztery oczka (21:17), ale siatkarki z Holandii zdołały odrobić straty – gdy Lonneke Sloetjes obiła blok rywalek było 21:21. Potem jednak Ismailoglu popisała się dwoma asami serwisowymi (24:21) i choć za trzecim podejściem minimalnie przestrzeliła, po chwili również Juliet Lohuis zepsuła zagrywkę, co zakończyło seta (25:22).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od pecha holenderskich siatkarek. Przy stanie 4:2 groźnie wyglądającego urazu doznała Nika Daalderop, która musiała opuścić boisko. W środkowej części Turczynki uzyskały kilkupunktową przewagę (16:13), którą potem jeszcze powiększyły. Holenderki nie wykorzystały kilku szans na odrobienie strat. Ismailoglu atakiem po bloku wywalczyła piłkę meczową, a w kolejnej akcji Ebrar Karakurt przedarłą się przez blok rywalek i zakończyła mecz (25:20).

Najwięcej punktów: Hande Baladin (16), Eda Erdem Dundar (12), Meliha Ismailoglu (10) – Turcja; Lonneke Sloetjes (16) – Holandia. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego, po męczarniach w 1/8 finału (3:2, 16:14 w tie-breaku z Chorwacją), przeciwko Holenderkom (które wcześniej nie straciły nawet seta!), rozegrały swój dotychczas najlepszy mecz w tym turnieju. W sobotnim półfinale zagrają w Ankarze ze zwycięzcą meczu Polska – Niemcy.

Turcja – Holandia 3:0 (25:20, 25:22, 25:20)

Turcja: Meliha Ismailoglu, Meryem Boz, Kubra Akman Caliskan, Hande Baladin, Eda Erdem Dundar, Naz Aydemir Akyol – Simge Sebnem Akoz (libero) oraz Ebrar Karakurt, Gozde Yilmaz. Trener: Giovanni Guidetti.
Holandia: Anne Buijs, Yvon Belien, Lonneke Sloetjes, Nika Daalderop, Robin de Kruijf, Britt Bongaerts – Myrthe Schoot (libero) oraz Marrit Jasper, Maret Balkestein-Grothues, Juliet Lohuis, Myrthe Schoot, Kirsten Knip (libero), Laura Dijkema. Trener: Jamie Morrison.