ME siatkarek 2019: Włoszki górą w ćwierćfinałowym szlagierze!

W rozegranym w Łodzi ćwierćfinale mistrzostw Europy siatkarek Włoszki wygrały z Rosjankami 3:1. Zwyciężczynie tego starcia w półfinale zmierzą się z reprezentacją Serbii.

Premierową partię lepiej rozpoczęły Rosjanki (2:6, 5:9), ale siatkarki z Italii zdołały odrobić straty (17:17). Końcówka miała bardzo wyrównany przebieg. Po autowym ataku Paoli Egonu Rosja miała piłkę setową (23:24), ale po chwili włoska atakująca zrehabilitowała się, doprowadzając do gry na przewagi. Wojnę nerwów wygrały jednak Rosjanki. Irina Woronkowa skutecznie zaatakowała z przechodzącej piłki, a w kolejnej akcji Egonu nie zdołała minąć bloku rywalek (25:27).

W drugim secie przewaga przechodziła z rąk do rąk. Najpierw miały ją Rosjanki (6:9), a w środkowej części inicjatywę przejęły siatkarki Italii (18:14), które zaczęły grać lepiej, niż w secie otwarcia. Lepiej funkcjonowała zagrywka, lepiej prezentowały się w bloku, ale wciąż popełniały sporo błędów własnych (po dziewięć w dwóch pierwszych partiach). Siatkarki Sbornej odrobiły straty (20:20), ale końcówka należała do Włoszek. Wygrały one cztery ostatnie wymiany seta – od stanu 21:22. Kluczowe okazały się zagrywki Raphaeli Folie, która asem serwisowym po taśmie ustaliła wynik na 25:22.

Set numer trzy, po wyrównanym początku, toczył się przy przewadze siatkarek Sbornej (7:12, 9:14). Włoszki zdołały odrobić straty (15:15) i znów obie ekipy toczyły ze sobą zaciętą walkę, podobnie jak w pierwszej partii zwieńczoną grą na przewagi. Włoszki pierwsze miały piłkę setową, po autowym ataku Ksienii Parubiec (24:23). W kolejnej akcji popełniły błąd, ale przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę dwoma skutecznymi blokami duetu Folie/Egonu (27:25).

Czwarta partia długo toczyła się przy przewadze Rosjanek (2:5, 7:11, 12:16), którą podopieczne trenera Wadima Pankowa roztrwoniły w końcówce. Włoszki mozolnie odrabiały straty i dopięły swego po bloku na Woronkowej (19:19). W końcówce całkowicie przejęły inicjatywę: skutecznie grała Egonu, punkt zagrywką dołożyła Indre Sorokaite (22:20), piłkę meczową wywalczyła pojedynczym blokiem Cristina Chirichella, a spotkanie zakończył autowy atak Natalii Gonczarowej (25:21).

Najwięcej punktów: Paola Egonu (28), Miriam Fatime Sylla (19), Indre Sorokaite (13), Raphaela Folie (10) – Włochy;  Natalja Gonczarowa (22), Irina Korolewa (12), Irina Woronkowa (11) – Rosja. Zwyciężczynie lepiej punktowały w ataku, blokiem (18–9) oraz zagrywką (7–2). W półfinale siatkarki Italii zmierzą się w sobotę w Ankarze z broniącą tytułu Serbią, która wyeliminowała Bułgarię (3:0).

Włochy – Rosja 3:1 (25:27, 25:22, 27:25, 25:21)

Włochy: Ofelia Malinov, Indre Sorokaite, Raphaela Folie, Paola Egonu, Miriam Fatime Sylla, Cristina Chirichella – Monica De Gennaro (libero) oraz Lucia Bosetti, Alessia Orro, Sarah Luisa Fahr, Beatrice Parrocchiale. Trener: Davide Mazzanti.
Rosja: Jekaterina Efimowa, Tatiana Romanowa, Irina Woronkowa, Irina Korolewa, Natalja Gonczarowa, Ksienija Parubiec – Alla Galkina (libero) oraz Margarita Kuriło, Jewgienija Starcewa, Maria Khaletskaja, Anna Lazarewa. Trener: Wadim Pankow.