Nowa regulacja obowiązuje od 8 maja. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) nakazało farmakologiczne obniżenie poziomu testosteronu u zawodniczek z zaburzeniami rozwoju płci (DSD) powyżej wyścigów na 400 m.
 
W Dausze Semenya miała bronić mistrzostwa świata, jednak jej występ jest niemożliwy na mocy nowych zasad.
 
Dwukrotna mistrzyni olimpijska kontynuuje sportową przygodę... na boisku piłkarskim. 28-latka rozpoczęła treningi z JVW FC, zespołem z prowincji Gauteng, założonym w 2013 roku przez kapitan żeńskiej reprezentacji RPA, Janine van Wyk.
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

We have a new face at JVW 😃 Welcome to the club @castersemenya800m 🐍

Post udostępniony przez JVW Girls Football Development (@jvwgirlsfootball) Wrz 4, 2019 o 12:29 PDT

 
Semenya nie może jednak zadebiutować w oficjalnym spotkaniu przed rozpoczęciem sezonu 2020. Żeńska liga RPA została podzielona na dziewięć prowincji.
 
- Caster ma za sobą dwie sesje treningowe z zespołem i widać gołym okiem, że futbol nie jest jej obcy. Potrzebuje jednak wiele pracy, aby zaadaptować się do nowego sportu. Wiemy jednak, że nie zamierza zrezygnować z biegania na stałe - powiedziała van Wyk.
 
Semenya może więc pójść drogą Usaina Bolta, który po zakończeniu kariery lekkoatlety w 2017 roku trenował z norweskim Stromsgodset i australijskim Central Coast Mariners, jednak nie otrzymał kontraktu na stałe.