Serbskie siatkarki pozostają jedyną niepokonaną drużyną ME 2019. W fazie grupowej ograły kolejno Finlandię (3:0), Bułgarię (3:1), Francję (3:1), Grecję (3:0) oraz Turcję (3:1). W 1/8 finału wyeliminowały Rumunię (3:0), w ćwierćfinale Bułgarię (3:0), a w półfinale Włochy (3:1). Osiem meczów, osiem zwycięstw bez straty punktu i zaledwie cztery przegrane sety... Podopieczne trenera Zorana Terzicia do tej pory znakomicie dawały sobie radę z rolą faworytek. Czy aktualne mistrzynie świata i obrończynie tytułu mistrza Europy dołożą do swej kolekcji kolejne trofeum?
 
Na ich drodze stanie w finale reprezentacja Turcji. Gospodynie turnieju przegrały do tej pory tylko jeden mecz – właśnie z Serbią. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego zdecydowane zwycięstwa przeplatały gorszymi meczami. Rozpoczęły od łatwej wygranej 3:0 z Grecją, by w kolejnym meczu męczyć się z ekipą Finlandii (3:2). Po zwycięstwach 3:1 z Bułgarią i 3:0 z Francją, przyszła wspomniana porażka 1:3 z Serbkami na zakończenie fazy grupowej. W 1/8 finału Turczynki niespodziewanie męczyły się z Chorwatkami. Wygrały ostatecznie 3:2 (16:14 w tie-breaku)... Dla odmiany w ćwierćfinale ograły w trzech partiach mocną ekipę Holandii. W półfinale pokonały natomiast reprezentację Polski 3:1.
 
Serbki i Turczynki kilkakrotnie mierzyły się ze sobą na poprzednich turniejach o mistrzostwo Europy. W 2017 roku siatkarki trenera Terzicia ograły Turczynki 3:0 w półfinale, a dwa lata wcześniej, w meczu o brązowy medal również zwyciężyły w trzech odsłonach. W finale ME 2019 reprezentacja Turcji może liczyć na wsparcie żywiołowo reagującej publiczności. Warto jednak przypomnieć, że obie drużyny podczas tych mistrzostw nie ruszały się z Ankary, doskonale znają więc halę, w której rozegra się batalia o złoto. 
 
Relacja na żywo z finału ME siatkarek 2019 Serbia – Turcja w niedzielę 8 września na Polsatsport.pl od godziny 18.30.