El. Euro 2020: Pewna wygrana Macedonii Północnej na Łotwie

W poniedziałkowym meczu grupy G eliminacji mistrzostw Europy Łotwa przegrała w Rydze z Macedonią Północną 0:2. Przyjezdni zwycięstwo zapewnili sobie bardzo szybko. Natomiast Łotysze przegrali już szósty mecze w tych eliminacjach i nadal nie mają na swoim koncie choćby jednego punktu.

Było to spotkanie dwóch najsłabszych drużyn w tej grupie. Od całej stawki wyraźnie odstają Łotysze, którzy przegrali wszystkie sześć - wliczając poniedziałkowy - pojedynków. W piątek ulegli w Salzburgu Austriakom 0:6, zaliczając najdotkliwszą porażkę w tych eliminacjach. Dzień wcześniej ekipa Macedonii Płn. zremisowała w Beer Szewie z Izraelem 1:1.

Spotkanie w stolicy Łotwy na Daugavas stadions zdecydowanie lepiej rozpoczęło się dla gości. Macedończycy już po niespełna kwadransie gry wyszli na prowadzenie. W 14. minucie po ładnej, kombinacyjnej akcji całego zespołu piłkę do bramki skierował weteran i największa gwiazda macedońskiego futbolu - Goran Pandev.

Trzy minuty później podopieczni Igora Angelovskiego strzelili kolejnego gola. Tym razem łotewskiego golkipera - Andrisa Vaninsa pokonał Enis Bardhi. Dwa szybkie trafienia sprawiły, że Łotysze nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki. Jednak zespół prowadzony przez słoweńskiego szkoleniowca - Slavisa Stojanovicia w drugiej połowie postawił nieco trudniejsze warunki Macedończykom, ale to i tak było za mało na trafienie honorowe.

Tym samym Łotwa poniosła szóstą porażkę w szóstym meczu w trwających eliminacjach. Ponadto ekipa znad Morza Bałtyckiego zdobył zaledwie jedną bramkę i jest jedną z najgorszy drużyn Starego Kontynentu w tych kwalifikacjach. Z kolei była to druga wygrana Macedończyków w tych kwalifikacjach. Na koncie mają tyle samo remisów i porażek.

Oba wcześniejsze mecze między tymi ekipami także skończyły się zwycięstwem zespołu z Półwyspu Bałkańskiego. W ich pierwszej konfrontacji w gr. G - 21 marca w Skopje - triumfował 3:1. W kolejnym meczu el. Euro 2020 Łotysze podejmą 10 października Polaków, a Macedończycy tego dnia zmierzą się u siebie ze Słoweńcami.

Łotwa - Macedonia Północna 0:2 (0:2)

Bramki: Pandev 14, Bardi 17

Łotwa: Andris Vanins - Armands Petersons, Antonijs Cernomordijs, Vitalijs Maksimenko, Ritvars Rugins - Martins Kigurs (75. Eriks Punculs), Olegs Laizans, Janis Ikaunieks, Vladimirs Kamess (84. Valerijs Sabala) - Vladislavs Gutkovskis, Roberts Uldrikis (46. Roberts Savalnieks)

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski - Egzon Bejtulai, Darko Velkovski, Visar Musliu, Ezgan Alioski - Aleksandar Trajkovski (65. Ilija Nestorovski ), Arijan Ademi, Goran Pandev (75. Boban Nikolov), Enis Bardi, Eljif Elmas (88. Marjan Radeski) - Ivan Trickovski

Sędzia: Espen Eskas (Norwegia)