Ostatnie lata w holenderskiej siatkówce należały do reprezentacji pań. To one były zaliczane do europejskiej czołówki zdobywając srebrne medale mistrzostw Europy w latach 2009 i 2015 oraz złoto (2007) i brąz (2016) w World Grand Prix.

 

- Widzieliśmy nasze rodaczki, które zdobywały srebrny medal mistrzostw Europy w Rotterdamie przy obecności jedenastu tysięcy kibiców. Mamy nadzieję na równie magiczne momenty, jak tamten. To będzie dla nas wyjątkowe doświadczenie - powiedział przyjmujący Holandii Gijs Jorna.

 

Tegoroczny europejski czempionat nie poszedł po myśli Holenderek, które zajęły piąte miejsce. Nadzieja kibiców więc w siatkarzach. Podopieczni Roberto Piazzy, jako gospodarz, do ćwierćfinału będą mogli liczyć na wsparcie kibiców, a ci są żądni sukcesów. Czekają na nie aż od 1997 roku, kiedy Oranje zdobyli jedyne w historii mistrzostwo Europy. Największym sukcesem reprezentacji Holandii było mistrzostwo olimpijskie wywalczone rok wcześniej w Atlancie.

 

Polacy dość dobrze znają obecną kadrę Holandii. Przed rozpoczęciem sezonu mieli okazję dwukrotnie zmierzyć się z Oranje podczas meczów towarzyskich w Opolu. Biało-Czerwoni nie dali szans rywalom i dwukrotnie wygrali 3:0. Spotkania te szczególnie zapadną w pamięć Wilfredo Leona, który zadebiutował wtedy w reprezentacji Polski. Trener Vital Heynen sprawdził w tych starciach wszystkich zawodników.

 

Kilku zawodników Holandii jest znanych polskim kibicom z gry w PlusLidze. Wśród nich jest atakujący i kapitan zespołu Nimir Abdel-Aziz, który spędził sezon w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle oraz Robbert Andringa. Ten drugi jest obecnie zawodnikiem Indykpolu AZS Olsztyn i odgrywa w zespole niebagatelną rolę.

 

Biało-Czerwoni w XX wieku mierzyli się z Holandią 15 razy. Bilans spotkań przemawia na korzyść podopiecznych Vitala Heynena, którzy wygrali 9 z nich. Również ranking CEV wskazuje Polskę w roli faworyta tego starcia. Aktualni mistrzowie świata zajmują w nim piątą lokatę. Holendrzy są w nim na dziewiątym miejscu.

 

Oranje będą drugim rywalem Polaków na mistrzostwach Europy. Mecz zostanie rozegrany 15 września o godzinie 16:00 w Rotterdamie. Transmisja starcia Polska - Holandia w Polsacie Sport.