Delegacja FIFA upomni się w Iranie o prawa... fanek piłki nożnej

Piłka nożna
Delegacja FIFA upomni się w Iranie o prawa... fanek piłki nożnej
fot. PAP

Delegacja Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej wybiera się do Iranu, aby upomnieć się o prawa fanek tej dyscypliny sportu. Przedstawiciele FIFA chcą, żeby kobiety mogły obejrzeć na stadionie w Teheranie październikowy mecz z Kambodżą w eliminacjach MŚ 2022.

Wizytę FIFA w Iranie zapowiedziano kilka dni po samospaleniu przed sądem w Teheranie fanki futbolu. Jak poinformowała strona internetowa Varzesh3, 30-letnia Sahar Khodayari targnęła się na życie w proteście przeciwko skazaniu jej na pół roku więzienia za próbę wejścia na mecz swojej ulubionej drużyny Esteghlal FC.

 

Kwestia praw fanek piłki nożnej w Iranie jest od dłuższego czasu przedmiotem sporu z międzynarodową federacją. W marcu 2018 roku szef FIFA Gianni Infantino spotkał się w Teheranie z prezydentem Hassanem Rouhanim i otrzymał od niego zapewnienie, że "wkrótce nastąpi istotny postęp w tej sprawie". W listopadzie Infantino wrócił do tego miasta na finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów i wtedy setkom irańskich fanek pozwolono oglądać spotkanie drużyny Persepolis z japońskim zespołem Kashima Antlers. Jednak 6 czerwca przed towarzyskim meczem reprezentacji Iranu i Syrii kobiety ponownie zostały zatrzymane przed bramami stadionu.

 

W Iranie kobiety nie mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach sportowych od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku. Przywódcy religijni często przywołują argument, że należy je chronić przed "męską atmosferą" i "widokiem półnagich mężczyzn" na trybunach.

PAP, seb

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze