To już jest koniec! Legendarny klub zniknie z siatkarskiej mapy?

Siatkówka
To już jest koniec! Legendarny klub zniknie z siatkarskiej mapy?
fot. PAP

Komisja Licencyjna Polskiego Związku Piłki Siatkowej podjęła decyzję o nieudzieleniu licencji Klubowi Sportowemu AZS Częstochowa na rozgrywki sezonu 2019/2020 I ligi mężczyzn (Krispol 1. Liga).

"Komisja Licencyjna odmówiła wydania licencji Klubowi Sportowemu AZS Częstochowa SSA na sezon 2019/2020 w związku z niespełnieniem wymogów przewidzianych w art. 27, pkt. 2 Regulaminu Wydawania Licencji Klubowych dla drużyn szczebla centralnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Od decyzji przysługuje odwołanie, które należy złożyć do Sądu Odwoławczego przy PZPS w ciągu 7 dni od daty otrzymania decyzji.

 

Uzasadnienie decyzji zostało przekazane Klubowi drogą pisemną" - taką informację możemy przeczytać na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Mimo, że klub z Częstochowy może się odwołać od tej decyzji, to wszystko wskazuje na to, że kończy się pewna epoka w polskiej siatkówce klubowej mężczyzn. AZS Częstochowa to bowiem jeden z najbardziej utytułowanych i zasłużonych dla rozwoju tej dyscypliny sportu klubów w Polsce. Sześciokrotny mistrz Polski, sześciokrotny wicemistrz Polski, czterokrotny brązowy medalista mistrzostw Polski, dwukrotny triumfator krajowego pucharu, ćwierćfinalista Ligi Mistrzów oraz zwycięzca europejskiego Pucharu Challenge - jako jedyny z dwóch polskich klubów obok Płomienia Milowice z międzynarodowym trofeum.

 

Ponadto klub słynął ze znakomitego szkolenia młodzieży. To właśnie pod Jasną Górą na szerokie wody wypłynęli m.in. bracia Stelmachowie, Radosław Panas, Dawid Murek, Piotr Gruszka, Damian Dacewicz, Marcin Nowak, Grzegorz Szymański, Michał Bąkiewicz, Michał Winiarski, Krzysztof Ignaczak, Piotr Gacek, Łukasz Żygadło, Arkadiusz Gołaś, Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Łukasz Wiśniewski, Andrzej Wrona czy Paweł Zatorski.

 

Od kilku lat AZS borykał się z problemami finansowymi. W 2017 roku klub spadł do pierwszej ligi, występując w elicie nieprzerwanie od 1987 roku. Biało-zieloni przez ponad 20 lat reprezentowali Polskę w europejskich pucharach. W 2018 roku klub wygrał zmagania w pierwszej lidze, ale przegrał baraże z Łuczniczką Bydgoszcz o awans do PlusLigi. W poprzednim sezonie częstochowianie zajęli 11. miejsce.


Rozgrywki Krispol 1. Ligi zostaną zainaugurowane w najbliższy weekend. AZS Częstochowa miał zmierzyć się w pierwszej kolejce u siebie z KPS Siedlce. Nie wiadomo czy ktoś zastąpi akademików na zapleczu PlusLigi, a może rozgrywki będą toczyć się w niepełnym składzie.

 

TERMINARZ KRISPOL 1. LIGI

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze