ME siatkarzy 2019: Turcja urwała seta faworytom

W meczu otwierającym rywalizację w grupie C mistrzostw Europy siatkarzy 2019 Turcja przegrała w Lublanie z Rosją 1:3. Podopieczni trenera Nedima Ozbeya urwali faworyzowanym przeciwnikom jednego seta, ale w pozostałych pewnie wygrała Sborna.

Premierowa odsłona nie miała wielkiej historii. Trudna zagrywka i skuteczna gra w ataku pozwoliły Rosjanom zbudować wyraźną przewagę. Skuteczny blok zamknął tę jednostronną część meczu (13:25). Druga partia również toczyła się przy przewadze Sbornej, jednak Turcy nawiązali walkę. Poprawili skuteczność w ofensywie, w czym brylował Adis Lagumdzija i w końcówce uzyskali przewagę. Skuteczny atak Oguzhana Karasu  ze środka dał im piłkę setową (24:22), a serwis Jegora Kluki w siatkę zwieńczył tę odsłonę (25:23).

W trzecim secie wszystko wróciło do normy, czyli ton wydarzeniom na boisku znów zaczęli nadawać faworyci. Rosjanie od początku seta uzyskali wyraźną przewagę (4:9), którą utrzymywali w dalszej części tej partii. Rywale popełniali coraz więcej błędów, a po jednym z nich – autowym ataku po skosie – podopieczni trenera Tuomasa Sammelvuo mieli piłkę setową. W kolejnej akcji wykorzystał ją Dmitrij Wołkow (17:25). Czwarta odsłona miała podobny przebieg. Siatkarze Sbornej pewnie zmierzali po zwycięstwo, a ostatnie punkty wywalczyli po prostych błędach rywali (15:25).

Najwięcej punktów: Adis Lagumdzija (15) – Turcja; Dmitrij Wołkow (16), Jegor Kluka (13), Maksym Michajłow (13), Iwan Jakowlew (10) – Rosja. Turcy punktowali gorzej od rywali w każdym elemencie: ataku (36–46), bloku (3–9) oraz zagrywce (4–14; 4 asy Wołkowa).

W pierwszej kolejce spotkań rywalizującej w Lublanie grupy C zostaną rozegrane jeszcze w czwartek mecze Finlandia – Macedonia Północna oraz Słowenia – Białoruś.

Turcja – Rosja 1:3 (13:25, 25:23, 17:25, 15:25)

Turcja: Izzet Unver, Arslan Eksi, Yigit Gulmezoglu, Adis Lagumdzija, Oguzhan Karasu, Faik Samed Gunes – Volkan Done (libero) oraz Burak Mert (libero), Selcuk Keskin, Metin Toy, Baturalp Gungor, Vahit Emre Savas, Batuhan Avci. Trener: Nedim Ozbey.
Rosja: Igor Kobzar, Jegor Kluka, Dmitrij Wołkow, Iwan Jakowlew, Artiom Wolwicz, Maksym Michajłow – Walentin Gołubiew (libero) oraz Anton Semyszew, Aleksandr But´ko, Jewgienij Andriejew (libero). Trener: Tuomas Sammelvuo.