ME siatkarzy 2019: Wyniki czwartkowych meczów

W czwartek rozpoczęły się mistrzostwa Europy siatkarzy 2019. W pierwszym dniu turnieju do rywalizacji stanęły drużyny z grup A i C. Polacy swój udział w tej imprezie zaczną w piątek meczem z reprezentacją Estonii. Sprawdź wyniki meczów pierwszego dnia ME siatkarzy.

[grupa A] W Montpellier Bułgaria pewnie ograła Grecję w trzech odsłonach. Najlepiej punktującym graczem drużyny Silvano Prandiego był Cwetan Sokołow, który wywalczył 17 oczek.

W drugim spotkaniu tej grupy siatkarze reprezentacji Italii nie mieli większych kłopotów z pokonaniem Portugalczyków 3:0. W pierwszym secie mieli wyraźną przewagę, ale pozwolili rywalom zmniejszyć jej rozmiary w końcówce. Drugi był niezwykle jednostronny, a rozmiary porażki Portugalii (10:25) mówią właściwie wszystko. Najbardziej wyrównana była trzecia odsłona. Portugalczycy długo dotrzymywali kroku faworytom, ale po dwudziestym punkcie kluczowe akcje wygrali Włosi, których do zwycięstwa poprowadził Ivan Zaytsev (18 punktów w całym meczu).

Współgospodarze turnieju Francuzi w trzech setach uporali się z reprezentacją Rumunii. Wygrali pewnie i w dobrym stylu, prezentując kilka efektownych akcji. Tą najbardziej widowiskową była ta z pierwszej partii – obrona Juliena Lyneela, który przeskoczył przez stolik sędziowski. Najwięcej punktów wywalczył Stephen Boyer (18). Kontuzjowany Earvin N'Gapeth, zgodnie z przewidywaniami nie zagrał; został do tego meczu zgłoszony jako drugi libero.

[grupa C] W Lublanie Turcy zdołali urwać seta Rosji, wyrównując stan meczu na 1:1. W pozostałych partiach podopieczni trenera Tuomasa Sammelvuo byli już jednak wyraźnie lepsi i zwyciężyli 3:1.

Dla siatkarzy Macedonii Północnej mecz z Finlandią był debiutem w finałach mistrzostw Europy. Nie zaprezentowali się w nim źle, zdołali urwać seta zdecydowanie bardziej ogranym na międzynarodowej arenie przeciwnikom. Finowie lepiej prezentowali się w bloku, w ofensywie, popełnili też mniej błędów własnych. Urpo Sivula był najlepiej punktującym graczem tego meczu (17 oczek).

Słoweńcy, podobnie jak Francuzi, zmagania na własnym parkiecie rozpoczęli od zdecydowanego zwycięstwa. Białorusini nie mieli wiele do powiedzenia w tej konfrontacji. Przykład różnicy klas oglądaliśmy w drugiej odsłonie, na początku której gospodarze uzyskali prowadzenie 9:0! Najwięcej punktów dla zwycięzców – po 12 – uzyskali: Mitja Gasparini, Jan Kozamernik oraz Tine Urnaut.

***

Polacy w pierwszej fazie turnieju będą rywalizowali w grupie D w Holandii. Zagrają z Estonią (13 września), Holandią (15 września), Czechami (16 września) – w  Rotterdamie oraz Czarnogórą (17 września) i Ukrainą (19 września) – w Amsterdamie. Awans do 1/8 finału wywalczą po cztery czołowe reprezentacje z każdej z grup.