Rubio MVP mistrzostw świata w Chinach

Hiszpański rozgrywający Ricky Rubio został uznany najlepszym (MVP) koszykarzem mistrzostw świata w Chinach. Przyznano mu także tytuł najlepszego gracza meczu finałowego, w którym jego drużyna pokonała w Pekinie Argentynę 95:75.

W finale Rubio uzyskał 20 pkt, miał siedem zbiórek i trzy asysty. W całym turnieju jego średnie to 15,9 pkt, 6,4 asyst i 4,3 zbiórek.

28-letni rozgrywający Phoenix Suns został też wybrany do pierwszej piątki 18. MŚ, obok kolegi Marca Gasola, Serba Bogdana Bogdanovica - najskuteczniejszego zawodnika turnieju (183 pkt, średnio 22,9), Francuza Evana Fourniera i 39-letniego Argentyńczyka Luisa Scoli.

Gasol i Rudy Fernandez po raz drugi cieszyli się ze złota mistrzostw globu.

Kapitan reprezentacji Polski Adam Waczyński, która zajęła ósme miejsce po 52 latach nieobecności w mundialu, był w całym turnieju zawodnikiem wykonującym najlepiej rzuty wolne - miał 93,3 procent trafiając 28 z 30 takich rzutów.

Polacy zagrali w mundialu drugi raz w historii i pierwszy od 1967 roku. W Urugwaju zespół legendarnego trenera Witolda Zagórskiego uplasował się na piątym miejscu.