Wrocław Maraton: Kenijczycy zdominowali rywalizację

Całe podium 37. PKO Wrocław Maraton wśród mężczyzn zajęli Kenijczycy. Zwyciężył Mutuku Kyeva Cosmas (2:13.32). W gronie kobiet triumfowała Tunde Szabo z Węgier (2:43.17), dwa kolejne miejsca zajęły Kenijki. Najlepsi z Polaków byli Przemysław Dąbrowski (Śniadowo Łomża), który przybiegł piąty i czwarta wśród pań Katarzyna Golba (AZS AWF Katowice).

Uczestnicy 37. PKO Wrocław Maraton, a było ich ponad cztery tysiące, mieli niemal idealne warunki do biegania. Było słonecznie, ale nie upalnie, bo zawodników chłodziły podmuchy wiatru, który w niektórych miejscach trasy mógł być jednak uciążliwy. Tradycyjnie już start i meta były umiejscowione na Stadionie Olimpijskim.

Od początku na trasie dominowali Kenijczycy, którzy zajęli wszystkie stopnie na podium. Wygrał Mutuku Kyeva Cosmas, który w kwietniu ubiegłego roku był najlepszy w maratonie w Poznaniu. Wśród kobiet najlepsza okazała się Węgierka Szabo, która rok temu była we Wrocławiu trzecia.

W rywalizacji zawodników niepełnosprawnych na wózkach z ręcznym napędem zwyciężył Robert Nowicki (Start Szczecin). Zacięta walka trwała o trzecie miejsce, gdzie Mariusz Rygoł (Feniks Opole) zaledwie o dwie sekundy okazał się lepszy od Krzysztofa Plewy (Veloaktiv Kraków).

Historia imprezy zaczęła się 15 maja 1983 roku. W Maratonie Ślężan (taka była wówczas nazwa) na trasie z Sobótki do Wrocławia biegło wówczas tylko 129 mężczyzn i dwie kobiety. Od 20 lat zawody organizowane są wyłącznie na ulicach stolicy Dolnego Śląska.