14-latek nowym rekordzistą Ligi Młodzieżowej UEFA. Borussia ograła Barcelonę

14 lat i 302 dni miał Youssoufa Moukoko, który rozpoczął spotkanie Ligi Młodzieżowej UEFA w podstawowym składzie Borussii Dortmund. Tym samym stał się najmłodszym piłkarzem w historii rozgrywek. Gospodarze z Zagłębia Ruhry pokonali Barcelonę 2:1, a zwycięskiego gola strzelił Tobias Raschl, który na co dzień trenuje już z dorosłą drużyną BVB.

Do tej pory najmłodszym piłkarzem, który zagrał w Lidze Młodzieżowej UEFA był Shola Shoretire. Gracz Manchesteru United miał 14 lat i 314 dni, kiedy wystąpił w grudniu 2018 roku w spotkaniu z Valencią.

14-letni Moukoko wyprzedził Anglika o 12 dni, co oznacza, że zrobił to rzutem na taśmę. Gdyby nie pojawił się na murawie w pierwszej kolejce, to w kolejnej serii spotkań rekordzistą by już nie został. Trener Borussii U19 Michael Skibbe postawił jednak na gracza, o którym głośno zrobiło się 2 lata temu, kiedy kwestionowano jego wiek. Ostatecznie w Hamburgu znalazły się dokumenty, że chłopak urodzony w stolicy Kamerunu Jaunde przyszedł na świat 20 listopada 2004 roku.

W tym sezonie w 6 meczach Moukoko strzelił już 10 goli i na kolejne miał szanse w Lidze Młodzieżowej. Do przerwy w meczu z Barceloną nie potrafił jednak stworzyć sobie żadnej sytuacji, za to goście prowadzili już od 3. minuty po trafieniu Igora Gomesa. Zawodnik ściągnięty latem z Brazylii wykorzystał dośrodkowanie Nilsa Mortimera i głową trafił do bramki.

Borussia odpowiedziała dopiero po godzinie gry. Alaa Bakir przeprowadził ładną, indywidualną akcję, po której piłka przypadkowo trafiła pod nogi Giovanniego Reyny. Syn byłego kapitana reprezentacji USA - Claudio Reyny z zimną krwią trafił do pustej bramki, dając nowe siły gospodarzom, którzy z animuszem ruszyli po kolejne gole. Po raz drugi trafił udało się już 10 minut później - tym razem arbiter podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Tobias Raschl. Podobnie jak Reyna, Raschl ma już za sobą epizod w dorosłej drużynie BVB.

SWojego gola mógł mieć w tym meczu również Moukoko, ale Kameruńczyk z niemieckim paszportem nie wykorzystał licznych okazji. Jedna z nich przydarzyła się przy stanie 1:1, ale dwukrotnie w jednej akcji piłka po strzałach 14-latka była wybijana z linii bramkowej przez piłkarzy Barcy. BVB dowiozło jednak zwycięstwo do końca meczu, notując cenne zwycięstwo 2:1 w starciu z dwukrotnym triumfatorem rozgrywek. Warto również odnotować, że mecz był debiutem na europejskich boiskach... Victora Valdesa jako szkoleniowca Juvenil A Barcelony.

Pierwszym liderem grupy G Ligi Młodzieżowej UEFA został Inter Mediolan, który pokonał 4:0 Slavię Praga.

Borussia Dortmund - FC Barcelona 2:1 (0:1)
Bramki: Giovanni Reyna 60, Tobias Raschl 70 - Igor Gomes 3

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.