PŚ w szachach: Polak awansował do czwartej rundy

Jan-Krzysztof Duda wygrał z reprezentantem gospodarzy Dmitrijem Andriejkinem 1,5:0,5 i awansował do czwartej rundy rozgrywanego w rosyjskim Chanty-Mansyjsku turnieju o Puchar Świata w szachach.

Jego kolejnym przeciwnikiem w gronie 16 najlepszych szachistów turnieju będzie Holender Anish Giri lub Xiong Jefery z USA. Po dwóch partiach w ich pojedynku jest remis 1:1 i o awansie zadecyduje środowa dogrywka.

W pierwszej rundzie PŚ odpadli Radosław Wojtaszek, Mateusz Bartel i po dogrywce Kacper Piorun.

Duda zajmuje obecnie 25. miejsce w rankingu FIDE, a Andriejkin jest sklasyfikowany na 21. pozycji.

Turniej odbywa się systemem pucharowym. W poszczególnych rundach zawodnicy rywalizują w meczach składających się z dwóch partii klasycznych, w przypadku remisu decydują dogrywki.

Na czwartek zaplanowano pierwszy dzień przerwy w turnieju. Impreza potrwa do 4 października. Dwaj najlepsi szachiści zmagań w Rosji uzyskują prawo startu w turnieju kandydatów. Wyłoni on następnie zawodnika, który zmierzy się z Norwegiem Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata.