Maraton Warszawski: Spodziewany 100-tysięczny biegacz na mecie

Inne

Organizatorzy 41. PZU Maratonu Warszawskiego, który odbędzie się 29 września, spodziewają się, że podczas tej edycji zostanie przekroczona liczba 100 tysięcy biegaczy, którzy ukończyli tę odbywającą się od 1979 roku imprezę.

Pierwszy maraton w stolicy Polski (wówczas pod nazwą Maraton Pokoju), do którego doprowadziła "wielka trójka": Józef Węgrzyn oraz nieżyjący już Tomasz Hopfer i Zbigniew Zaremba, odbył się 30 września 1979 roku. Spod Stadionu X-lecia (dziś Narodowy) wystartowało ponad dwa tysiące osób, a metę na ceglanej bieżni osiągnęło 1861. Później maraton przeżywał lepsze i gorsze czasy, ale w ostatnich latach przeżywa renesans popularności. Przed rokiem metę osiągnęło ponad 7,5 tysiąca osób z 60 krajów.

 

W najbliższej edycji spodziewany jest 100-tysięczny "finiszer". Osoba, która zajmie 3439. miejsce otrzyma specjalną nagrodę ufundowaną przez jednego z patronów biegu. Jak podkreślił dyrektor imprezy Marek Tronina, "prawdopodobnie trzeba będzie uzyskać czas w 4:35-4:40, a więc osiągalny praktycznie dla każdego".

 

Nagrodą główną dla zwycięzcy będzie Fiat Tipo. Zdobędzie ją najszybszy mężczyzna lub kobieta z uwzględnieniem handicapu czasowego.

 

Jednym z faworytów jest Artur Kozłowski, który niespełna dwa tygodnie zdobył tytuł mistrza Polski w półmaratonie. "Jestem w świetnej formie, ale to jednak dwa razy dłuższy dystans. Przyznam, że gdzieś tam z tyłu głowy kołacze myśl o minimum olimpijskim, chociaż do Tokio jest jeszcze sporo czasu" - powiedział uczestnik igrzysk w Rio de Janeiro.

 

Jak zaznaczył Tronina, organizatorom zależy, aby to wydarzenie miało wymiar nie tylko sportowy, ale także społeczny. - Maraton powinien czuć rytm miasta i zmieniającego się świata. Ten bieg musi mieć wiele wymiarów, żeby być czymś więcej niż przebieraniem nogami.

 

M.in. dlatego zrezygnowano z plastikowych kubków i folii, a w piątek i sobotę wszyscy uczestnicy niedzielnego biegu będą mogli skorzystać z konsultacji medycznych. Kolejny raz będzie wspierana fundacja charytatywna "Biegam Dobrze". Do tej pory na jej rzecz zebrano pięć milionów złotych.

 

Bieg odbędzie się na podobnej trasie, jak w ubiegłym roku. Start zlokalizowano na ulicy Konwiktorskiej, a metę na Wybrzeżu Gdańskim, w okolicy Parku Fontann. Uczestnicy przebiegną m.in. przez Ogród Zoologiczny i Łazienki. - Ta trasa bardzo się spodobała. Gdy w ubiegłym roku ją wytyczaliśmy, myśleliśmy, że będzie za trudna. Tymczasem spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem - zaznaczył Tronina.

 

Prezentacja biegu odbyła się w jednym ze stołecznych kin. Przy tej okazji odbył się przedpremierowy pokaz filmu Agnieszki Niedojad "42,195 - Maraton Warszawski, historia, która trwa".

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze