MŚ w zapasach: Zasina piąta, Wrzesień powalczy o brąz

Sporty walki

Roksana Zasina zajęła w Nursułtanie 5. miejsce zapaśniczych mistrzostw świata w wadze 53 kg, oddając walkowerem pojedynek o brąz z powodu kontuzji. W czwartek o taki medal w kat. 57 kg powalczy Jowita Wrzesień. Obie wywalczyły dla Polski kwalifikacje na igrzyska w Tokio.

Zasina (ZTA Zgierz) miała walczyć w środowy wieczór w Kazachstanie o brązowy medal z Chinką Qianyu Pang. Polka nie wyszła jednak na matę ze względu na kontuzję więzadła pobocznego w kolanie.

Wrzesień przegrała półfinał z Chinką Ningning Rong 1:6. Teraz czeka na wynik czwartkowego barażu, który wyłoni jej rywalkę w walce o brąz. Spotkają się w nim Rosjanka Marina Simonjan i Białorusinka Iryna Kuraczkina.

Polska zdobyła już trzy kwalifikacje podczas trwających w Nursułtanie mistrzostw. Pierwszą zdobył klasyk Tadeusz Michalik (Sobieski Poznań) - 97 kg, a kolejne dołożyły Wrzesień i Zasina. W poprzedniej edycji czempionatu globu w Las Vegas w 2015 roku biało-czerwoni nie zdobyli żadnej. Osiem miejsc w turnieju w Rio de Janeiro (cztery wolniaków i tyle samo kobiet) zapewnili sobie w późniejszych turniejach kwalifikacyjnych.

Na ósmym miejscu w mistrzostwach świata w kategorii 55 kg uplasowała się Anna Łukasiak (AZS AWF Warszawa), a Iwona Matkowska (WKS Grunwald Poznań) na 17. w kategorii 50 kg.

W czwartek pierwsze walki w imprezie stoczą pozostałe podopieczne trenera Piotra Krajewskiego: Katarzyna Mędrowska (LKS Feniks Pesta Stargard/62 kg) oraz brązowa medalistka olimpijska z Pekinu 2008 Agnieszka Wieszczek-Kordus (WKS Grunwald Poznań/68 kg).