ME siatkarzy 2019: Cretu podał się do dymisji

Jednym z największych zaskoczeń in minus podczas ME siatkarzy 2019 była reprezentacja Estonii, która po pięciu przegranych meczach zakończyła zmagania na fazie grupowej. Jak informują estońskie media, konsekwencję słabego występu swych podopiecznych na holenderskich parkietach poniósł trener Gheorghe Cretu, który podał się do dymisji.

W tegorocznych mistrzostwach Europy Estończycy mieli powalczyć o awans z grupy D. Turniej rozpoczęli obiecująco – urwali seta mistrzom świata, przegrywając z Polską 1:3. W trakcie tego meczu trener Cretu wymienił cały skład, by dać odpocząć swym czołowym siatkarzom przed grami z bezpośrednimi rywalami w walce o awans. Wyglądało to tak, jakby od trzeciego seta odpuścił rywalizację... Nie wykorzystał szansy, by ugrać coś więcej (choćby kolejnego seta) z nierozpędzonymi jeszcze Polakami.

Jego plan nie wypalił. W drugim meczu Estonia sensacyjnie przegrała z debiutującą w finałach ME Czarnogórą 0:3. Od tego meczu wszystko się posypało. Z Czechami również przegrali 0:3 i przed meczem z Holendrami znaleźli się pod ścianą. W starciu z gospodarzami nawiązali walkę, ale przegrali 1:3, tracąc szansę na awans do 1/8 finału. Ostatni mecz grupowy z Ukrainą przyniósł klęskę 0:3.

Bilans występu ekipy Cretu w finałach ME jest fatalny. Pięć porażek w pięciu meczach, zero punktów, sety: 2–15. To oczywiście nie jest wyłącznie wina trenera. Robert Taht przed mistrzostwami leczył kontuzję, Renee Teppan był bez formy, a Oliver Venno w ogóle nie załapał się do turniejowej "14".

Ta podróż jest dla mnie skończona. To była dla mnie cudowna przygoda. Było wsparcie wielu kibiców, co dawało mi energię. Moja decyzja jest spowodowana tym, że zespół musi się poprawić i potrzebuje nowej energii i motywacji - nowego trenera – powiedział 51-letni szkoleniowiec podczas konferencji prasowej.

Pd kierunkiem Cretu Estonia poczyniła w ostatnich latach spore postępy. Trzykrotnie zagrała w finałach ME – wcześniej w 2015 (11. miejsce) oraz 2017 roku (13. miejsce). Dwukrotnie wygrała rozgrywki Ligi Europejskiej (2016, 2018).