Memoriał Adama Wójcika: Porażka Śląska Wrocław na inaugurację

W pierwszym meczu Memoriału Adama Wójcika ekipa Śląska Wrocław przegrała w hali Orbita z belgijskim Filou Oostende 70:83. Zmagania w stolicy Dolnego Śląska, które mają na celu uczcić pamięć legendarnego polskiego koszykarza potrwają do niedzieli.

Memoriał Adama Wójcika jest uczczeniem pamięci wybitnego polskiego koszykarza, który zdobył osiem tytułów mistrza Polski, trzykrotnie był wybierany MVP sezonu zasadniczego, zagrał w 149 meczach reprezentacji Polski i wystąpił na czterech turniejach mistrzostw Europy. Wójcik to przede wszystkim legenda Śląska, w którym przez lata był kluczowym zawodnikiem oraz stworzył jedną z najsilniejszych drużyn w historii polskiej koszykówki. Poza ponadprzeciętnymi umiejętnościami koszykarskimi, zawodnik z Oławy stał się wzorem do naśladowania dla kilku pokoleń koszykarzy oraz kibiców. W 2017 roku zmarł w wieku 47 lat, chorując na białaczkę.

W drugiej edycji turnieju gościem specjalnym jest Filou Oostende. Belgowie to 7-krotny mistrz kraju i zeszłoroczny uczestnik koszykarskiej Champions League. W sezonie 1995/1996 Wójcik zdobył z tą drużyną srebrny medal krajowych rozgrywek oraz dotarł do finału Pucharu Belgii.

Cała otoczka piątkowego starcia miała efektowną oprawę, rodem z NBA. Nie brakowało przemówień oraz akcentów artystyczno-muzycznych. Kibice czekali jednak z niecierpliwością na rozpoczęcie spotkania. Początek pierwszej kwarty zdecydowanie należał do gości, którzy objęli prowadzenie 9:2 oraz 12:4. Od tego momentu wrocławianie złapali drugi oddech i w mgnieniu oka doprowadzili do stanu... 13:12 na swoją korzyść. Od tamtej pory byliśmy świadkami wyrównanej rywalizacji oraz wymiany cios za cios. Przed drugą kwartą ekipa z Belgii prowadziła minimalnie 21:20.

Na półmetku konfrontacji młody, nowy, eksperymentalny skład Śląska nadal nie dawał za wygraną, chociaż przegrywał 38:41. Niestety, w trzeciej kwarcie przyjezdni przejęli inicjatywę i na dwie minuty przed końcem odskoczyli od wrocławian na dystans dwunastu punktów (51:63). Koszykarze Śląska próbowali zniwelować straty w ostatniej kwarcie, lecz rywale postawili zbyt wysoko poprzeczkę. W konsekwencji ekipa Filou Oostende wygrała pewnie 83:70.

- Musimy spróbować budować drużynę w krótkim czasie. Pracujemy dobrze na co dzień i taki turniej jak ten na pewno nam w tej pracy pomoże. Możemy mierzyć się z tak trudnym rywalem jak Oostende, który jest mistrzem Belgii oraz Arka Gdynia, która znowu będzie się liczyć w walce o mistrzostwo - przyznał Mathieu Wojciechowski.

Zmagania odbywają się od 20 do 22 września w hali Orbita. Na każdy dzień zaplanowano po jednym spotkaniu. Trzecim uczestnikiem jest Asseco Arka Gdynia.

Skrót meczu w załączonym materiale wideo.